Inauguracja cyklu imprez pn. „Artystyczne Lato” w Gogolinie

„Artystyczne Lato” – sobota

Rozpoczęło się „Artystyczne Lato” w Gogolinie. W sobotę (5.07.2015) dla gogolińskiej publiczności na Placu Benedyktyńskim zatańczyły dziewczyny z Zespołu Mażoretek BIG-BANG z Gostynia, które zaprezentowały zarówno tradycyjne układy z wykorzystaniem batonów, jak i słynnego kankana. Przepiękne aranżacje światowej i filmowej muzyki wykonała natomiast Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń. Wieczorem odbyła się zabawa pod chmurką, a do tańca przygrywał zespół Electronics-Man. Zarówno gostyński zespół mażoretek, jak i orkiestra od czwartku 2 lipca do niedzieli 5 lipca gościli w Kamieniu Śląskim, gdzie podczas warsztatów doskonalili swoje umiejętności i szlifowali program artystyczny. 

 

 

„Artystyczne Lato” – niedziela

W niedzielę na mieszkańców i gości czekały kolejne atrakcje. Program „Artystycznego Lata” zamknął niecodzienny spektakl teatralny.

W niedzielę (5.VII.2015.) w całej krasie zaprezentował się przede wszystkim Gminny Ośrodek Kultury, a mianowicie  zespoły działające w ramach tej placówki. Warto dodać, iż w gogolińskim domu kultury swoje miejsce znaleźli zarówno miłośnicy tańca ludowego, jak również dzieci i młodzież preferująca różne odmiany tańca nowoczesnego oraz miłośnicy gry na instrumentach. W drugiej części programu odbyły się koncerty muzyczne.

Tańczy „Mały Gogolin”

Zespół Pieśni i Tańca „Mały Gogolin”, który zadebiutował w maju br., pod okiem choreografa Jacka Nowosielskiego przygotował kolejne „numery”. Występ zespołu rozpoczęła „Karolinka”, która staje się znakiem rozpoznawczym tej grupy. Na scenie zabrzmiała jednak  nie tylko ludowa nuta, dzieci świetnie „rapowały”, przygotowały również „Karlusa”, czyli śpiewną zabawę ruchową „po śląsku”, z bardzo ciekawą choreografią.

Srebrne gogolińskie mażoretki

Zespół  „ArriVa to przede wszystkim wicemistrzynie Polski.  Swoja klasę pokazały także na niedzielnej scenie. Wystąpiły w układach grupowych, duetach i pokazach solo. Wdziękiem zachwyciła również grupa najmłodsza, czyli „Mini ArriVa”. Mażoretki „ArriVa” pracują pod kierunkiem Sandry Mientus i Ewy Wiory.

Taniec w kolejnych odmianach

W programie znalazł się również pokaz tańca hip-hop w wykonaniu grup tancerzy pracujących pod kierunkiem Estery Kiełbasy. Wystąpiła grupa WTR, Out Break,  grupa najmłodszych tancerzy w wieku 6-11 lat oraz hiphopowy duet. Zatańczyli również miłośnicy tańca towarzyskiego w kategorii standard i latino, a wśród nich Joanna Surówka – instruktorka pracująca z młodzieżą w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie.

Bębny i inne instrumenty

W rodzinie zespołów działających w ośrodku kultury jest również Zespól Bębniarski, który tworzą uczniowie Zespołu Szkół w Gogolinie. Grupa powstała z inicjatywy Małgorzaty Mielnickiej, specjalizuje się w grze na bębnach afrykańskich diembe i dum dum. Z grupą pracuje również Janusz Czarnecki. Na scenie zaprezentowali się również uczestnicy warsztatów gry na instrumentach, które prowadzi Rafał Jilg (pianino) oraz Dariusz „Smok” Smoczkiewicz (gitara elektryczna). Ponadto wystąpiły wokalistki – uczennice Zespołu Szkól w Gogolinie.

Trzy orkiestry dęte

Tego jeszcze nie było! Pomysł na wspólny koncert trzech orkiestr dętych (z Gogolina, Krapkowic i Walec) zrodził się podczas warsztatów muzycznych. W niedzielę orkiestra, w niecodziennym składzie, zagrała pod batutą Marka Śmiecha i Rafała Jilga.

Ostre granie i inne atrakcje

W godzinach wieczornych na scenie królował hip hop i muzyka pop. Zagrali młodzi muzycy z Gogolina, czyli zespół  Black Minds i duet Krzem & Z.A.K., a także Zespół „Sierściuchy” z Głogówka i 2XL z repertuarem „hiphopowym”. Niedzielnym koncertom towarzyszyło wiele atrakcji, dla dzieci przygotowano Uśmiechnięte Miasteczko, bungee i tor przeszkód, dla młodzieży i dorosłych: stoły do gry w piłkę stołową, czyli „piłkarzyki”, a także stoiska gastronomiczne. Można było również rozegrać partyjkę szachów na wolnym powietrzu.

 

 

Legenda o białej damie

Niezwykłe efekty świetlne i dźwiękowe, popisy szczudlarzy oraz taniec ognia- to tylko niektóre z atrakcji, jakie mogli podziwiać licznie zebrani mieszkańcy Gminy Gogolin, podczas spektaklu ulicznego na kanwie legendy o zakrzowskiej Białej Damie i czarnym psie. To niecodziennie widowisko przygotowali artyści Teatru Muzycznego „Castello”, pod kierunkiem reżysera Tomasza Białka.

Spektakl został przygotowany z wielkim rozmachem. Udział wzięło w nim około pięćdziesięciu aktorów. Rozpoczął się sceną uczty weselnej na zamku w Zakrzowie. Aktorom towarzyszyła starodawna muzyka, przygotowano także kostiumy nawiązujące do epoki. Niezwykła muzyka była jednym z najważniejszych komponentów spektaklu, niebagatelną rolę odegrało również  światło i  żywy ogień. Centralnym punktem spektaklu była scena w której ukazuje się Biała Dama. W tę rolę wcieliła się  sopranistka Naira Aywazyan, która wykonała arie operowe na kilkunastometrowym podeście, unosząc się nad gogolińskim Placem Benedyktyńskim. Imponująco prezentowali się również szczudlarze   i tancerze z pochodniami. Nie zawiedli mieszkańcy i goście, którzy w niedzielny wieczór (5.07.2015) bardzo licznie przybyli na Plac Benedyktyński i gromko oklaskiwali artystów.  Spektakl został oparty na legendzie „O Białej Damie i czarnym psie” wciąż żywej w pobliskim Zakrzowie i okolicy.