Międzynarodowa integracja

W dniach 13-15.05.2015 r. uczniowie PSP nr 3 z Gogolina – Karłubca wzięli udział w wycieczce do zaprzyjaźnione szkoły w Pisku (Czechy). Brało w niej udział 10 uczniów klas V-VI, którym nocleg zapewniły czeskie rodziny w ramach wymiany kulturalnej.

Pierwszego dnia, po przyjeździe, uczestnicy wycieczki zostali przywitani przez panią dyrektor szkoły w Pisku, a następnie zwiedzili budynek szkolny oraz poznali swoich kolegów, z którymi mieli spędzić najbliższy czas. Po obiedzie uczniowie wraz z opiekunami udali się na górską wyprawę ścieżką dydaktyczną, na której zapoznali się z fauną i florą Beskidów. Wspięli się na Slavic, z którego mogli podziwiać pogranicze Czech, Polski i Słowacji. Około godziny 18.00 uczniowie wrócili do szkoły w Pisku, skąd zostali odebrani przez rodziców ich czeskich kolegów.

Następnego dnia miała miejsce wyprawa do pobliskiej Ostrawy, w której mieścił się Świat Techniki. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film o prehistorycznych ptakach, a także poznać najnowsze nowinki z dziedzin: fizyki, matematyki, biologii oraz cywilizacji. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Ogrodu Zoologicznego w Ostrawie. Uczniowie z Polski mieli okazję zobaczyć z bliska zwierzęta inne niż w okolicy ich miejsca zamieszkania.

W ostatnim dniu dzieci zostały zaproszone do prawdziwej góralskiej chaty, w której gospodynie demonstrowały różne zajęcia, takie jak: haft, przędzenie nici z owczej wełny, wyszywanie oraz robienie ozdób. Następnie uczniowie wrócili do szkoły w Pisku, gdzie zostali pożegnani przez dyrekcję i skąd udali się w podróż powrotną do Gogolina. Pełni wrażeń dzielili się wspomnieniami z uczniami naszej szkoły.

Nad: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Gogolinie