W Gogolinie muzyka płynie o Karliku i Karolinie…

„Międzynarodowy Festiwal z Karolinką” to przede wszystkim wielkie święto pieśni ludowej. Podczas dwudniowych prezentacji (23-24.05.) nie zabrakło także lżejszej nuty, tańca i muzyki pop.  

Zasadniczą częścią Festiwalu był Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej w ramach którego wystąpiło 16 zespołów z gminy Gogolin. Artyści brawurowo wykonali pieśni śląskie przewidziane w regulaminie, w tym „Karolinkę”. Niektórzy znacznie poszerzyli swój program również inne śląskie utwory ludowe. Przegląd był nie tylko popisem umiejętności wokalnych i  tanecznych, a także pokazem pięknych strojów i rekwizytów.

W ramach Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej wystąpili:

 • Zespół „Rojbry z Trójeczki” (Publiczne Przedszkole Nr 3 w Gogolinie);
 • Zespół Wokalno – Taneczny „Jedynaczki” (Publiczne Przedszkole Nr 1 w Gogolinie);
 • Jagoda Reinert  (Publiczne Przedszkole w Malni);
 • Zespół Instrumentalny  z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Gogolinie);
 • Emilia Przemus (Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamieniu Śl.);
 • Zespół Muzyczny z Publicznej Szkoły Podstawowej  w Kamieniu Śl.;
 • Zespół Muzyczny z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Gogolinie – Karłubcu;
 • Zespół Wokalno – Instrumentalny z Zespołu Szkół w Gogolinie;
 • Magdalena Gebauer (Zespół Szkół w Gogolinie);
 • Bernadeta Lepich (Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gogolinie);
 • Zespół Muzyczny ze Świetlicy Młodzieżowej w Kamieniu Śl.;
 • Zespół Wokalno – Instrumentalny „Aksamitki” z Malni;
 • Zespól Folklorystyczny z Kamienia Śl.;
 • Parafialny Chór Mieszany z Gogolina;
 • Chór Mieszany z Gogolina – Karłubca;
 • Chór Mieszany „Heimattreu” - Koło DFK  Gogolin;

 

 

Jury w składzie: prof. Teresa Smolińska (Uniwersytet Opolski), Teresa Pawliszyn (Wydział Oświaty, Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Gogolinie), Rudolf Bekiesz ( Rada Miejska w Gogolinie), Zygfryd Maczurek (Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA) oraz Rafał Jilg (Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Gogolinie), do występu podczas niedzielnego Koncertu Galowego „Opolskiego Święta Pieśni Ludowej”, zakwalifikowało następujących wykonawców:

 • Emilię Przemus (PSP Kamień Śl.),
 • Magdalenę Gebauer (Zespół Szkół w Gogolinie),
 • Zespół Wokalno – Instrumentalny (Zespół Szkół w Gogolinie),
 • oraz Chór Mieszany z Gogolina – Karłubca.

Warto dodać, iż wykonawcy zaprezentowali utwory wykonane piękną gwarą, przygotowali również  ciekawe interpretacje utworów.  Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej zakończył się wręczeniem nagród i okolicznościowych dyplomów, które przekazali artystom: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Iwona Cimek i Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. W sobotnim programie wystąpili również goście z Ziemi Zamojskiej: „Zwierzyniecka Kapela Ludowa” i Kapela Ludowa „Adamowiacy”.  Goście ze Zwierzyńca rozpoczęli swój godzinny koncert „Wściekłą polką”, natomiast Adamowiacy – „Roztoczańską Karolinką”.

Goście z daleka i z bliska

W „Międzynarodowym Festiwalu z Karolinką” uczestniczyli członkowie delegacji z miast partnerskich oraz członkowie delegacji współpracujących z Gminą Gogolin w ramach Programu „Odnowa Wsi”: Starosta Powiatu Zamojskiego Henryk Matej, przedstawiciele władz samorządowych Kysuckého Nového Mesta, z primatorem Jánem Hartelem i dyrektorem Domu Kultury Jurajem Čiernăvą,  Jablonkova, z wicestarostą Stanisławem Jakusem, Zwierzyńca, z Zastępcą Burmistrza Haliną Studnicką, Łodygowic, z Przewodniczącym Rady Miejskiej Czesławem Wandzelem. Do Gogolina przyjechała również Burmistrz Strumienia Anna Grygierek oraz przedstawiciele Gminy Dzierżoniów, z Zastępcą Wójta Jolantą Zarzeką  i liderami gminnych grup działających na rzecz wsi.

W niedzielę – kolejne atrakcje

W drugim dniu „Festiwalu z Karolinką” wystąpił zespoły z miast partnerskich: Kapela „Bukowa Muzika” ze Kysuckého Nového Mesta i „Olza” – Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego w Czeskim Cieszynie, powtórnie zaś: „Zwierzyniecka Kapela Ludowa” i Kapela Ludowa „Adamowiacy”. Na scenie po raz pierwszy zaprezentował się również Zespół Pieśni i Tańca „Mały Gogolin”, który od niedawna rozpoczął swoją działalność przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie. Dzieci, pod kierunkiem Jacka Nowosielskiego, brawurowo wykonały m. in. „Karolinkę” oraz utwór w stylu hip-hop. Po prezentacjach odbył się Koncert Galowy Opolskiego Święta Pieśni Ludowej w którym wystąpili: laureaci Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej oraz Zespół Folklorystyczny „Szwarne Dziołchy”.

 

 

„Szwarne Dziołchy” rozpoczynają kolejne ćwierćwiecze

Któż nie zna Zespołu Folklorystycznego „Szwarne Dziołchy” z Górażdży? Od 25 lat artyści z powodzeniem promują śląskie pieśni ludowe, nie stronią również od lżejszego  repertuaru.

Na jubileuszowy koncert, z bogatych zasobów, wybrano głównie pieśni ludowe z których słynie górażdżański  zespół. Burmistrz Joachim Wojtala składając jubileuszowe życzenia wskazał na zasługi jego członków jako ambasadorów kultury Śląska Opolskiego, gratulował przy tym  nagród i koncertów i zachęcał do dalszej działalności. Do życzeń dołączył się Zastępca Burmistrza Gogolina Krzysztof Długosz oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Gogolinie Gizela Sapok. Z rąk burmistrza zespół otrzymał również okolicznościowe tableaux. Do jubileuszowych życzeń przyłączyli się  także goście: Burmistrz Strumienia, Zastępca Burmistrza Zwierzyńca, Starosta Zamojski, Przewodniczący Rady Gminy Łodygowice oraz dyrektor Domu Kultury w Kysuckem Novem Meście. Szczególne życzenia złożyły dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 3 w Gogolinie wraz z dyrektorem placówki - Katarzyną Figielą. Warto dodać, iż członkinie zespołu od lat współpracują z przedszkolakami z „Trójki” przy realizacji ścieżki edukacyjnej związanej z tematyką regionalną. Publiczność zgotowała „srebrnym jubilatom” owację na stojąco.

 

          

Szwarne Dziołchy - historia zespołu

Zespół „Szwarne Dziołchy” zawiązał się w 1989r. przy Zakładach Cementowo – Wapienniczych w Górażdżach. Pomysłodawcą był Joachim Wojtala i Waltrauda Wicher. Kierownikiem muzycznym nowopowstałego zespołu został Manfred Makiolla - wieloletni kapelmistrz górażdżańskiej orkiestry dętej działającej przy zakładach. Zespół powstał przede wszystkim w celu zachowania i promowania starych śląskich pieśni ludowych, które tworzą bogata skarbnicę kulturową Śląska. Z biegiem lat repertuar zespołu znacznie się poszerzył, został wzbogacony o pieśni biesiadne, nowe opracowania starych utworów i autorskie wykonanie współczesnych przebojów. Zespół występował podczas licznych uroczystości w kraju i za granicą, wydał również płyty z śląskimi pieśniami ludowymi, kolędami i pastorałkami. W 2004r. Marszałek Województwa Opolskiego nadał zespołowi Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. W swej bogatej kolekcji nagród i wyróżnień zespół posiada również Statuetkę Karolinki – Symbol Ziemi Gogolińskiej. Mecenat nad zespołem sprawuje Górażdże Cement SA.   

René Ulbrich zaśpiewał w Gogolinie

W sobotę, w ramach  „Międzynarodowego Festiwalu z Karolinką”, w Gminnym Centrum Kultury odbył się koncert René Ulbricha – wschodzącej gwiazdy muzyki pop z Saksonii. Wraz z artystą do Gogolina przyjechali  fani z Niemiec i Szwajcarii. Podczas koncertu muzyk promował swój debiutancki album pt. „Tak daleko, tak blisko”. Koncert zorganizowano z inicjatywy TSKN-DFK Gogolin, przy wsparciu konsulatu RFN w Opolu.

 

 

Świętowano także 25 – lecie samorządności

Z  tej okazji, w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie, w niedzielę odbyła się uroczysta suma z udziałem władz samorządowych gminy oraz gości uczestniczących w „Międzynarodowym Festiwalu z Karolinką”. Sumę rozpoczęła intrada w wykonaniu Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Rafała Jilga, a przy ołtarzu zgromadzili się kapłani pracujący na terenie gminy: ks. prałat dr Albert Glaeser, ks. dziekan Hubert Sklorz, ks. Piotr Jędras. Mszy św. przewodniczył o. Jakub – przełożony wspólnoty OO Benedyktynów w Biskupowie. W kazaniu o. Jakub nawiązał m. in. do historii i charyzmatu zgromadzenia, któremu przyświeca dewiza św. Benedykta „ora et labora”.

 

 

Karolinka zabrzmiała na 1084 głosy

Ostatnim mocnym akordem, a zarazem zwieńczeniem dwudniowego „Międzynarodowego Festiwalu z Karolinką” było ustanowienie kolejnego rekordu w śpiewaniu „Karolinki”. „Karolinkę”, przy pomniku Karolinki,  wykonali w tym roku nie tylko mieszkańcy gminy i okolic, ale również członkowie wszystkich zespołów biorących udział w Festiwalu oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta. W „rekordowym” śpiewaniu uczestniczyli także członkowie delegacji samorządowych, uczniowie szkół, przedszkolaki i gogolińskie mażoretki. Do śpiewania zagrzewał Leszek Wiklak z zespołem, który - tradycyjnie przygotował kilka interpretacji tej najsłynniejszej śląskiej pieśni.