Konferencja o tradycjach dożynkowych

W Zajeździe Karolinka w Gogolinie odbyło się  (18.03.) spotkanie poświęcone zagadnieniom związanym z tradycjami dożynkowymi na Opolszczyźnie. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać czterech referatów, uczestniczyli również w ciekawych dyskusjach tematycznych.

Twórcy ludowi, osoby zainteresowanie promocją opolskiej kultury ludowej oraz przedstawiciele instytucji kultury  z powiatu krapkowickiego, kędzierzyńsko – kozielskiego i strzeleckiego wysłuchali wykładu prof. Teresy Smolińskiej z Uniwersytetu Opolskiego i Elżbiety Oficjalskiej z Muzeum Wsi Opolskiej oraz referatu dotyczącego aktywizacji środowisk wiejskich, przedstawionego przez Klaudię Kluczniok reprezentującą Związek Śląskich Rolników. Podczas spotkania sporo miejsca poświęcono też regulaminowi Wojewódzkiego Konkursu Koron i Wieńców Dożynkowych. W spotkaniu wziął udział burmistrz Joachim Wojtala, który powitał uczestników konferencji w gminie Gogolin i zaproponował obejrzenie filmu o tradycjach i obrzędach dożynkowych kultywowanych w miejscowościach na terenie gminy.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i Związku Śląskich Rolników, w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013).