Sportowcy z niepełnosprawnością

Ponad 150 osób uczestniczyło w Gogolinie w XXII Gali Opolskiego Plebiscytu „Najlepsi z Najlepszych”. Sportowcy z niepełnosprawnością odebrali zasłużone nagrody, wśród nich byli także sportowcy z Gogolina. 

Wraz ze sportowcami i ich opiekunami, 12 marca 2015r. na widowni Gminnego Centrum Kultury zasiedli liczni goście: Członek Zarządu Województwa Opolskiego Grzegorz Sawicki, przedstawiciele władz samorządowych powiatów i gmin województwa opolskiego, przedstawiciele instytucji, organizacji i firm wspierających przygotowanie Gali, gospodarze: ks. prałat dr Zygmunt Lubieniecki i burmistrz Joachim Wojtala oraz duszpasterz środowisk sportowych Opolszczyzny ks. prof. Jerzy Kostorz i proboszcz ks. radca Aleksander Sydor.  Uroczystą Galę rozpoczęła msza św., a następnie zabrzmiał hejnał Gogolina i odbyła się uroczystość wręczenia pucharów, statuetek i dyplomów sportowcom, którzy „dają nam przykład hartu ducha”, co wielokrotnie akcentował ks. prałat Lubieniecki. Podczas Gali uczczono także minutą ciszy pamięć burmistrza Zdzieszowic Dietera Przewdzinga oraz pamięć zasłużonego działacza sportowego i działacza na rzecz krwiodawstwa, Leona Piecucha.

Nagrody dla najlepszych

Gala była okazją, aby nagrodzić najlepszych sportowców ze szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno–wychowawczych, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej. Przyznano łącznie 90 nagród i wyróżnień, w tym również członkom Opolskiego Klubu Sportowo – Turystycznego Niewidomych i Słabowidzących CROSS Opole i Nyskiego Klubu Sportowo – Turystycznego Niewidomych i Słabowidzących ATUT Nysa oraz sportowcom reprezentującym środowisko tańca sportowego.

Nagrodzeni sportowcy z Gogolina

W gronie „Najlepszych z Najlepszych”  znalazło się również rodzeństwo Martina i Sebastian Komander, sportowcy zrzeszeni w stowarzyszeniu kultury fizycznej. Martina Komander to utalentowana lekkoatletka trenująca w Klubie „Odra” Racibórz. Zajmuje najwyższe miejsca na podium w biegach, skokach i pchnięciu kulą, co potwierdzają wyniki uzyskane podczas Mistrzostw Polski Niesłyszących w Lekkiej Atletyce. Należy również do kadry Polski osób niesłyszących. Sebastian Komander, z uwagi na bardzo dobre wyniki sportowe, został włączony do programów przygotowań do międzynarodowych letnich igrzysk w piłce nożnej osób głuchych, mistrzostw Europy i mistrzostw Europy w halowej piłce nożnej.

 

 

Podziękowania

Podczas Gali padło wiele słów podziwu i wdzięczności, przede wszystkim pod adresem nagrodzonych i wyróżnionych  sportowców, ale również pod adresem organizatorów.  Współorganizatorom i wpierającym organizację Gali dziękował ks. prałat Z.  Lubieniecki, który szczególne słowa wdzięczności skierował  do  Burmistrza J. Wojtali.

Zapraszając sportowców na kolejną Galę w przyszłym roku, burmistrz Wojtala podkreślił, iż „Gala Opolskiego Plebiscytu Najlepsi z Najlepszych to wielkie święto dla gogolińskiej społeczności. Zaszczytem jest też gościć tak wiele wspaniałych osób, które przezwyciężają swoje słabości poprzez sport”. Podziękował również za zaangażowanie i wsparcie jakie uzyskano ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, zakładu ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Zdzieszowicach, Fundacji Górażdże Aktywni w Regionie, przedsiębiorstwa ZK – REM w Zdzieszowicach, Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie oraz Eugeniusza Wasiliszyna – sekretarza Komitetu Organizacyjnego. Burmistrz pogratulował także ks. prałatowi wyróżnienia „Społecznik Roku”, jakie zostało nadane w uznaniu Jego zasług.

Program artystyczny

Dla uczestników Gali organizatorzy przygotowali ciekawy program artystyczny, który „Karolinką” rozpoczął Leszek Wiklak. Wystąpiły również uczennice Zespołu Szkół w Gogolinie: Julia Lachowicz, Magdalena Gebauer i Sandra Śmieja oraz zespół uczniów grających na bębnach afrykańskich. W programie tanecznym wystąpił Zespól Mażoretek ARRIVA działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie. Galę prowadzili: Ewa Wiora i Donat Przybylski, redaktor Radia Opole.