O jajku prawie wszystko, czyli o wielkim dziele sztuki na małej skorupce

O jajku prawie wszystko, czyli o wielkim dziele sztuki na małej skorupce.

 

jajko1.jpeg

 

Pod takim tytułem został wydana nowa książka znanego nie tylko w Gogolinie i całym naszym regionie, ale także w Polsce i zagranicą artysty ludowego Pana Jerzego Lipki.

Bogato ilustrowana, dwujęzyczna (polsko - niemiecka) książka, napisana przez znakomitego gawędziarza, dla wszystkich miłośników folkloru, a także dla tych, którzy tylko malują jajka, aby ładnie wyglądały na stole wielkanocnym lub, by zgodnie z tradycją, podarować je bliskim.

Książka zawiera wszystko (a na pewno prawie wszystko) o tradycji jajek wielkanocnych, technikach zdobienia, zwyczajach a także o ludziach, którzy tę tradycję tworzyli.

 

jajka.jpeg

 

W Poniedziałek Wielkanocny rano mężczyźni polewali niewiasty wodą (symbol życia), a one się odwzajemniały, darując im jajko (też symbol życia). Z czasem „ceremoniał” wzbogacił się. Mężczyźni zaczęli do wody dodawać „pachnideł” (sok z brzozy, wywar z tataraku itp.), niewiasty w ramach „rewanżu” barwiły jajka na kolorowo.

Każdy kolor miał swoje znaczenie i przeznaczenie. Jaja barwione na zielono dawano chłopcom, którzy chodzili jeszcze do szkoły, czarne – takim szanowanym osobom, jak np. nauczyciel, ksiądz. Jaja brązowe otrzymywali narzeczeni i młodzi małżonkowie, fioletowe – starsi kawalerowie, zgodnie z przysłowiem:Kto fioletowi pszaje kawalerem zostaje. Jaja barwione na żółto dawała dziewczyna chłopcu, którego nie chciała.

Później na kolorowych jajkach zaczęto skrobać i pisać ornamenty. I tak powstały kroszonki i pisanki.

 

DSC_0043.jpeg

 

Wydana w Wydawnictwie NOWIK książka była prezentowana przez samego Autora w czasie Jarmarku Wielkanocnego w niedzielę 13 marca w Sali PSP w Gogolinie.

 

IMG_0038.jpeg

 

DSC_0039.jpeg

 

DSC_0052.jpeg