25 rocznica konsekracji kościoła parafialnego

W Górażdżach świętowano 25 rocznicę konsekracji kościoła parafialnego. W uroczystości uczestniczył ks. bp Andrzej Czaja – Ordynariusz Diecezji Opolskiej.

Centralnym punktem uroczystości była dziękczynna msza św., w niedzielę 16 listopada 2014r. Wśród zaproszonych był budowniczy kościoła ks. Stanisław Dworzak, księża wywodzący się z parafii: ks. Norbert Matuszek i ks. Andrzej Glinka oraz księża pracujący w dekanacie Kamień Śląski.

Wśród gości obecni byli również przedstawiciele samorządu oraz budowniczowie kościoła. W obecności licznie zgromadzonych parafian i gości, proboszcz ks. Kazimierz Balak podziękował za wielkie dzieło, jakim jest górażdżańska świątynia. Odczytał także tekst błogosławieństwa, które nadesłał  papież Franciszek.  Z okazji jubileuszu przygotowano okolicznościową wystawę fotograficzną  dokumentującą życie parafii.

W godzinach popołudniowych, po nieszporach odbył się koncert Orkiestry Dętej Górażdże Cement SA, prezentacja multimedialna zdjęć i dokumentów z czasu budowy kościoła i z życia parafii, można było również obejrzeć film o konsekracji kościoła.  Z okazji jubileuszu przygotowano poczęstunek w namiocie na placu kościelnym.  Parafianie przygotowali domowe ciasto i kawę oraz dziczyznę. W miłej atmosferze świętowano do późnego wieczora.

Do jubileuszu parafia przygotowywała się już od dłuższego czasu. W maju i czerwcu br. odnowiono elewację kościoła, w październiku i listopadzie na placu kościelnym i cmentarzu zasadzono drzewa i krzewy. Aby duchowo przygotować się do święta, parafianie uczestniczyli też w trzydniowych rekolekcjach.

Miejscowość  Górażdże od niepamiętnych czasów należała do parafii Kamień Śląski. Między innymi ze względu na sporą odległość (ok.10 km) mieszkańcy starali się więc o budowę własnej świątyni. Taki czas nadszedł w latach 80. XX w.

„Z uwagi na nastanie w kraju w latach osiemdzie­siątych sprzyjających warunków do budowy obiektów sakralnych, podniesiono przez kamieńskiego  Proboszcza Księdza Brunona Plocha i aktywnych mieszkańców wsi problem rozbudowy istniejącej Kaplicy Św. Józefa na ulicy Wiejskiej w Górażdżach lub wybudowanie całkiem nowego kościoła w innym miejscu. Zdecydowano się na drugą propozycję. Inicjatywa została przyjęta z aprobatą przez wszystkich mieszkańców wsi Górażdże.

W roku 1984 wszczęto starania o budowę nowego kościoła w Górażdżach. Urząd miasta i Gminy w Gogolinie Decyzją z dnia 30.6.1984r Nr 8380/19/84 udzielił pozwolenia na budowę kaplicy. Ulokowana ma być po lewej stronie skrzyżowania ulic Wiejskiej i Dworcowej. Powołany zostaje Komitet Budowy w następującym składzie:

Alfred Pola - przewodniczący, Józef Nowak - księgowy, Norbert Kubiczek - członek, Reinhold Bischof - członek,  Józef Kozubek - członek, Hubert Stach - członek, Horst Schneider - członek, Piotr Glinka - członek, Hubert Skóra - członek,   Arnold Matuszek - członek,  Ryszard Adamiec- członek.

Budowa kościoła trwała 5 lat. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności wiernych w mozole i trudach przy odczuwalnym Błogosławieństwie Bożym Ksiądz Biskup Opolski Jan Wieczorek Konsekrował Kościół pod wezwaniem Bł. Czesława 12 listopada 1989 r.”

Kronika Parafii Górażdże, zachowano oryginalną pisownię.