Światowy Dzień Czystych Rąk

15 października obchodzony jest Światowy Dzień Czystych Rąk. Z tej okazji Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej UM w Gogolinie wraz z Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Gogolinie, w ramach przedsięwzięcia „Październik Miesiącem Zdrowej Rodziny”, zorganizował cykl spotkań z przedszkolakami z Gminy Gogolin.

W ramach akcji, od wtorku 14.10 do piątku 17.10, przedszkola odwiedzają pielęgniarki Gminnego Ośrodka Zdrowia w Gogolinie, a także pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno –  Epidemiologicznej w Krapkowicach oraz Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM w Gogolinie. Przedszkolaki poznały technikę poprawnego mycia rąk i zalety częstego używania mydła i wody. Po teorii przyszła pora na praktykę, dzieci wspólnie demonstrowały jak należy myć ręce. By dbanie o czyste ręce było łatwiejsze i przyjemniejsze, wszystkie placówki otrzymały artykuły higieniczne: ręczniki frotte, ręczniki papierowe, dozowniki, dozowniki z płynem do mycia rąk oraz płyny do mycia rąk. Równocześnie przedszkola odwiedzali Strażnicy Miejscy, w ramach akcji na temat bezpieczeństwa w życiu codziennym, organizowanej przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej UM w Gogolinie. Dzieci dowiedziały się o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, o obowiązku posiadania przedmiotów odblaskowych i zachowaniu się w razie ataku agresywnego psa. Została przećwiczona pozycja obronna tzw. „żółw”. Strażnicy przypomnieli również dzieciom numery alarmowe na straż pożarną, policję, pogotowie oraz numer alarmowy 112. Wszyscy uczestnicy otrzymali odblaskowe breloczki „misie” i książeczki dotyczące bezpieczeństwa oraz kolorowanki, a opiekunowie – odblaskowe naklejki z uśmiechem. We wtorek pogadanki przeprowadzono w przedszkolu w Kamionku, w środę w przedszkolach nr 1 i 3 w Gogolinie oraz w placówce w Malni, a w piątek w przedszkolach w Kamieniu Śląskim i w Górażdżach.

Równolegle trwa akcja na temat bezpieczeństwa w życiu codziennym w szkołach podstawowych na terenie Gminy Gogolin, organizowana przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej UM w Gogolinie, przy współudziale Straży Miejskiej w Gogolinie. Od 16 października, szkoły odwiedzają Strażnicy Miejscy, którzy opowiadają dzieciom o zasadach bezpiecznej drogi do i ze szkoły, a także bezpiecznej jazdy na rowerze. Podobnie jak w przedszkolach, uczniowie przećwiczyli tzw. pozycję obronną „żółw”, którą stosuje się w razie ataku agresywnego psa, a także przypomnieli sobie numery alarmowe. W czwartek strażnicy odwiedzili szkoły podstawowe w Malni i w Gogolinie (nr 2 i 3), a w piątek w Kamieniu Śląskim i w Górażdżach. Wszyscy uczniowie w ramach akcji otrzymują opaski odblaskowe, które zapewnią im dobrą widoczność po zmroku.