Kapliczka św. Anny i św. Jana Nepomucena Kapliczka na bagnie Hala sportowa im. Bernarda i Zygfryda Blautów Kościół pod wezwaniem św. Anny i św. Joachima Widok na dzielnicę Karłubiec z dachu hali sportowej Zdjęcie lotnicze dzielnicy Karłubiec Pomnik ku czci ofiar I Wojny Światowej

Rajd na górę Ślężę

Mieszkańcy Gogolina – Karłubca żegnali lato w górskim klimacie, a dokładnie wędrując na piękną górę Ślężę która jest najwyższym szczytem (718 m n.p.m.) Masywu Ślęży (Dolny Śląsk).

Rajd zorganizowany przez radnego Adriana Mroza miał mieć całkowicie inny przebieg, gdyż początkowo planowane było wejście na Czantorię w Beskidzie Śląskim, niestety warunki atmosferyczne zmusiły organizatora do podjęcia szybkiej decyzji o zmianie kierunku wycieczki i w taki sposób padło na Ślężę.

Szlak żółty którym zdobywano górę okazał się dość wymagającym, ale na tyle przyjemnym, że poradziły sobie nawet małe dzieci (np. 4 letnia Lena).

Ponadto zmęczenie łagodził urozmaicony przebieg szlaku prowadzący przez przełęcz pod Wieżycą, przez Wieżycę i cały czas w lesie gdzie świeże powietrze pozwalało na oddech pełną piersią.

Po zdobyciu szczytu (około 2 godzin) można było chwilę odpocząć w promieniach słonecznych oraz podziwiać piękne widoki rozciągające się z góry na np. Sudety (zwłaszcza Góry Sowie), Nizinę Śląską z pobliskim Jeziorem Mietkowskim, a sprawne oko mogło nawet dostrzec Wrocław.

Oczywiście na szczycie jest też kilka ciekawych budowli z których należy wymienić:
- kościół pod wezwaniem NMP z 1852 r. (niestety zamknięty),
- schronisko turystyczne im. Romana Zmorskiego zbudowane w 1908 r. w którym można  było się posilić,
- RTCN Ślęża – Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze zbudowane w 1958 r. z masztem o wysokości 136 metrów,
- krzyż milenijny z granitu postawiony w 2000 r.,
- 12 metrowa żelbetonowa wieża widokowa wzniesiona przed II wojną światową (niestety od kwietnia tego roku zamknięta z powodów technicznych),
- granitowa rzeźba kultowa „niedźwiedź” – rzeźba ta jest związana z dawnym miejscem pogańskiego kultu religijnego miejscowych plemion, gdyż sama góra uznawana była za siedzibę bogów – tzw. Śląski Olimp.

Następnym etapem wyprawy było zejście, które przebiegło szlakiem czerwonym, równie uroczym co żółty, cały czas przebiegającym przez las.

Po zejściu do miejscowości Sobótka czekała na wycieczkowiczów dodatkowa niezaplanowana atrakcja, a mianowicie wyścig samochodowy – Rally Masters 2014, można było podziwiać kunszt szybkiej jazdy sportowymi samochodami.

Pomimo zmiany planów i przebiegu rajdu wszyscy uczestnicy wyglądali na zadowolonych choć trochę zmęczonych.

Kolejny raz mieszkańcy Gogolina – Karłubca udowodnili, że można wspólnie z całą rodziną spędzić dzień na łonie natury dobrze się przy tym bawiąc.

AM

 

 

Pogoda
25 września
sobota
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = 4,61 PLN
1 CHF = 4,25 PLN
1 USD = 3,93 PLN