Kapliczka św. Anny i św. Jana Nepomucena Kapliczka na bagnie Hala sportowa im. Bernarda i Zygfryda Blautów Kościół pod wezwaniem św. Anny i św. Joachima Widok na dzielnicę Karłubiec z dachu hali sportowej Zdjęcie lotnicze dzielnicy Karłubiec Pomnik ku czci ofiar I Wojny Światowej

Wycieczka do Drezna

Dwudniową wycieczkę do Drezna organizowała dzielnica Gogolin-Karłubiec w dniach 30-31 sierpnia na którą wybrało się 49 osób. Była to nagroda za zajęcie II miejsca w konkursie „Piękniejsza Gmina Gogolin”. Po Starym Mieście oprowadzała nas p. Przewodniczka Karolina Borowska. Najważniejszym punktem zwiedzania Drezna był Zwinger, Zwinger to budowla uznawana za jedną z najsłynniejszych w świecie. Stanowi swoisty symbol nie tylko Drezna, ale i całej dawnej Saksonii. Jest to zespół pałacowy, dawniej mieszczący się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi murami miasta, dziś centrum kulturalne i obraz dawnego przepychu królewskiego. Spośród obiektów sakralnych interesujący jest Frauenkirche - kościół protestancki, oraz największy katolicki kościół w Dreźnie – Hofkirche - Nadworny, czyli Katedra Drezdeńska. Przewodniczka pokazywała nam odbudowane budynki, ale miała ze sobą zdjęcia zniszczonych poszczególnych budowli. Popołudniu zwiedzaliśmy  Galerię Obrazów Starych Mistrzów i wystawę Porcelany. Wieczorem był czas wolny , kto chciał mógł  oglądać Drezno nocą. Pogoda nam dopisała, było ciepło, świeciło słonko, natomiast w niedzielny poranek przywitał nas kropiący deszcz, ale my zwiedzaliśmy Drezno jadąc autobusem, mijaliśmy piękne małe lub większe zameczki aż do pałacu w Pillnitz, położonego nad rzeką Łabą  gdzie byliśmy w labiryntach  pięknych  ogrodów  z niespotykanymi drzewami i krzewami . W samym Dreźnie wszystkie wycieczki odwiedzają sklep z serami, ale przede wszystkim oglądają  piękne kafelki w sklepie, które na każdym uczestniku robią wielkie wrażenie, po czym wszyscy w sąsiednim sklepie degustowali  musztardę. Po południu utrwalaliśmy to co wcześniej nam pokazywała przewodniczka, w spokoju usiedliśmy w ławkach odbudowanego wielkiego  kościoła Frauenkirche, niektórzy udali się na kopułę kościoła oglądać panoramę Drezna, a jeszcze inni na zwiedzanie podziemi kościoła.

O godz. 16.30 w Katedrze Drezdeńskiej mieliśmy mszę świętą w języku polskim. Msza święta była koncelebrowana odprawiał ją ksiądz prymicjant Przemysław Kostorz ze Starego Olesna, nasz ksiądz proboszcz Stanisław Kołodziej i ksiądz proboszcz Polskiej Misji Katolickiej Marcin Ogorek. Dla nas było to wielkie przeżycie móc uczestniczyć we mszy św. w ogromnej katedrze Drezdeńskiej. Swoim śpiewem zrobiliśmy wielkie wrażenie na innych wiernych, gdyż podczas błogosławieństwa prymicyjnego zaśpiewaliśmy wspólnie pieśni- Barkę i Czarną Madonnę, a uczestnicy wycieczki śpiewać umieli. Pełni wrażeń późnym wieczorem szczęśliwie wróciliśmy do domu.

W.W.

 

 

Pogoda
27 września
poniedziałek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = 4,61 PLN
1 CHF = 4,25 PLN
1 USD = 3,93 PLN