Wizyta w Dzierżoniowie

W celu kontynuacji współpracy pomiędzy mieszkańcami gminy Gogolin i Dzierżoniów, w ramach współpracy Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW) 45 – osobowa delegacja, gościła 30 lipca 2014r. w Gminie Dzierżoniów. Zaproszenie Wójta Gminy Dzierżoniów przyjęli: burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, opiekun Klubu Seniora Marta Wiora, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Iwona Cimek, członkowie Akademii Trzeciego Wieku, sołtysi i lokalni liderzy oraz pracownicy Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji UM. Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń pomiędzy mieszkańcami gminy i poznanie dobrych praktyk w obszarze inicjatyw obywatelskich.

Uczestników powitał m.in. Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, Zastępca Wójta Jolanta Zarzeka oraz sołtys Uciechowa Elżbieta Filipek, wraz z zespołem „Uciechowianki”. Wyjazd był okazją do zapoznania się z działalnością i sposobem pozyskiwania funduszy przez organizacje działające na terenie Gminy Dzierżoniów, m.in. stowarzyszenia „Uciechów - moja wieś”. W drugiej części wizyty, grupa z Gogolina wzięła udział w multimedialnej prezentacji projektu „Kolorowy świat świadomego seniora”, realizowanego w ramach "Rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020" oraz projektu „Współczesne kobiety kreatywne”. 

W bogatym programie znalazło się też miejsce na warsztaty, tzw. „cardmaking”, podczas których członkowie gogolińskiej Akademii Trzeciego Wieku  wykonali pamiątkowe notesy z herbem Dzierżoniowa. Była również okazja do zwiedzenia najpiękniejszych zakątków gminy:  Mennicy, dzierżoniowskego rynku i Ratusza, gdzie zebranych powitał Burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun. Przedstawiciele Gminy Gogolin mogli zobaczyć także liczne obiekty rewitalizowane w celu odnowy i uatrakcyjnienia wsi, co wpisuje się w główne założenia PSORW: „Skwerek uciechowskich osadników” i „Staw pod złotą rybką” w Mościsku.

Na zakończenie spotkania w sali wiejskiej w Owieśnie, odbyła się prezentacja projektu „Marcowa Kobieteria”. Liderki sołectwa w krótkim występie artystycznym zaprezentowały wszystkie edycje „kobieterii”, które odbyły się na przestrzeni ostatnich lat. Występ Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich POJANA był zwieńczeniem wyjazdu i porwał do tańca zarówno gospodarzy, jak i gości.

Wizyta delegacji służyła zacieśnianiu współpracy pomiędzy Gminą Dzierżoniów i Gminą Gogolin; była też, zwłaszcza dla sołtysów, członków ATW oraz pracowników Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji UM, okazją do poszukiwania nowych rozwiązań, wymiany doświadczeń i dyskusji na temat rozwoju wsi.