Dni Gogolina 2014

Znakomici bracia Golcowie i wiele innych atrakcji przyciągnęło na XXIV Dni Gogolina mnóstwo ludzi. Podczas niedzielnego programu ogłoszono również wyniki konkursu „Piękniejsza Gmina Gogolin”.

Dniom Gogolina (26 -27.07.2014r.) szczęśliwie  towarzyszyła upalna letnia pogoda, która zachęcała do popołudniowej i wieczornej zabawy i biesiadowania. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się więc stoiska gastronomiczne i miejsca, gdzie można było z powodzeniem słuchać koncertów.

Na scenie rytmicznie, etnicznie i rockowo

Sobotni program artystyczny rozpoczął koncert Mariusza Kalagi z Zespołem „Partners”, w rytmie pop i country.  Druga części programu muzycznego to Rock Meeting, a więc występ trzech ostro brzmiących zespołów: „Yesterdays” z Ostrawy, zespołu rockowego „S.T-S” i „metalowego” zespołu „Witch Hammer” z Jablunkova. W sobotni wieczór wystąpiła także w rytmach country Grupa Taneczna „Niagara” z partnerskiego Kysuckeho Noveho Mesta na Słowacji.

 

 

Gwiazdą niedzielnego programu była bez wątpienia „Golec uOrkiestra”. Na muzyków czekało mnóstwo fanów, których nie zniechęciła nawet nagła burza, która nieco opóźniła koncert. W rześkim, świeżym powietrzu, po całodziennym upale, muzycy na scenie, a wraz z nimi widownia, bawili się znakomicie. Znane przeboje tej formacji śpiewał cały stadion. Bracia Golcowie, którzy już po raz trzeci wystąpili w Gogolinie zostali przez gogolińską publiczność przyjęci entuzjastycznie. 

 

 

W niedzielę wystąpił również Jacek Silski, który kołysał publiczność w spokojnych, romantycznych rytmach, w duchu muzyki Julio Iglesiasa. Nie zawiódł także Michał Rudaś - finalista programu The Voice of Poland. Artysta przygotował repertuar w znacznej mierze inspirowany muzyką indyjską, śpiewał też w języku hindi. Na scenie można było zobaczyć muzyków grających na tak egzotycznych instrumentach jak drumla i sitar.

Na gogolińskiej scenie wystąpiło również Studio Wokalne BIS, czyli grupa dziecięco – młodzieżowa   działająca przy Kole DFK w Leśnicy. Jak zwykle, ogromny entuzjazm wzbudziły  gogolińskie mażoretki „Arriva” – tegoroczne wicemistrzynie Polski. Wieczorami do tańca i biesiadowania  zagrały zespoły „Akant” i „Wiwat”.

W strefie dobrego jadła

W osobnym, obszernym namiocie zagościła „Strefa Dobrego Jadła”,  gdzie  serwowano lokalne przysmaki. Niewątpliwie, królowały pierogi w wielu odmianach!  Ale można było też spróbować grillowanych i wędzonych pstrągów hodowanych w Gospodarstwie Agroturystycznym „Stary Młyn” w Obrowcu, pierogów Babci Haliny, swojskich kiełbas i szynek z restauracji „Kamieniec” w Kamieniu Śl.  Pyszną kawę i rogaliki św. Jacka serwowano na stoisku przygotowanym przez „Sebastianeum Silesiacum” w Kamieniu Śl.  Można tam było również nabyć wyroby marki „Kneipp”. Znana gogolińska firma Beate i Lutz  Zimmermann serwowała na swoim stoisku wspaniały śląski kołocz i inne wyroby własnej produkcji.  

Dla rodziny i seniora

Dla rodzin z dziećmi, przyszłych matek i seniorów przygotowano szczególną ofertę. Podczas dwudniowego święta działał punkt poradnictwa, gdzie można było uzyskać informacje i materiały promocyjne. Tam właśnie można było pobrać wnioski o wydanie Opolskiej Karty Rodziny i Seniora oraz Dużej Karty Rodziny, można było również otrzymać „Koperty Życia” i  „Informatory Seniora”. Po raz pierwszy szerszej publiczności zaprezentował się też gogoliński żłobek. Zainteresowani opieką nad małymi dziećmi mogli otrzymać wszelkie informacje na temat funkcjonowania tej, jakże ważnej, instytucji. Przygotowano również punk informacyjny dla matek, gdzie można było otrzymać ulotki informacyjne na temat opieki nad kobietą ciężarną i  opieki nad małym dzieckiem świadczonymi przez  Gminny Ośrodek Zdrowia. Uczestnicy Dni Gogolina  mogli również skorzystać również z oferty „Białego Miasteczka”, czyli  usług pielęgniarskich, masażu limfatycznego, krioterapii i szerokiej informacji dotyczącej prewencji zdrowotnej. W „Białym Miasteczku” można było również dowiedzieć się o pomocy przedmedycznej i poćwiczyć z użyciem fantomu.

Dla dzieci przygotowano „Uśmiechnięte Miasteczko”, a w nim warsztaty dla rodzin i kącik niespodzianek dla dzieci.  Rodzinne gry i zabawy, kącik  malowania twarzy, rysowania,  „gniotki” i inne atrakcje przygotowały pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej, Ośrodka Pomocy Społecznej i Klubu Seniora w Gogolinie. Na dzieci czekały również atrakcje w lunaparku, który jak co roku towarzyszy dniom miasta.

Balony płyną w niebo

Dni Gogolina były również okazją do uczczenia dwóch ważnych jubileuszy: dziesięciolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej i 25 rocznicy  rozpoczęcia transformacji ustrojowej. Z tej okazji w niedzielę  w powietrze uniosło się 10 kolorowych balonów w kolorach unijnych i 25 balonów w kolorach gogolińskiej flagi.

Zwyciężył Kamień Śląski

Jednym z najważniejszych momentów w programie Dni Gogolina było ogłoszenie wyników trwającego prawie cztery lata (2011-2014) konkursu „Piękniejsza Gmina Gogolin”, zainicjowanego przez Burmistrza Gogolina Joachima Wojtalę i zaakceptowanego przez Radę Miejską.

Konkurs w którym rywalizowały sołectwa, dzielnice, Lokalne Grupy Działania, sołtysi i przewodniczący dzielnic miał na celu przede wszystkim aktywizację lokalnych środowisk. Konkurs przyniósł oczekiwane rezultaty, potwierdził też silną pozycję sołectwa Kamień Śl., które zdobyło I nagrodę w wysokości 100 tys. zł., w kategorii „najbardziej aktywne sołectwo/ dzielnica”. Burmistrz J. Wojtala w krótkiej ocenie konkursu podkreślił fakt, iż „udało się zamienić marzenia na pomysły, a pomysły - na realizacje”. Wskazał przy tym, iż za tymi sukcesami „stoją konkretni ludzie”, bez zapału których nie byłoby tak spektakularnych rezultatów. Zwycięzcy z rąk Burmistrza Gogolina otrzymali pamiątkowe „czeki”, które mają jednak realne pokrycie.

Na sportowo

Miłośnicy sportowych atrakcji także znaleźli coś dla siebie. Jak zwykle zainteresowaniem cieszyły się szachy na wolnym powietrzu, a także odkryty basen i zjeżdżalnia. Grupa sportowa z Opola  przygotowała też pokaz Tai Chi, czyli prezentację ćwiczeń zdrowotno - relaksacyjnych.

 

 

Organizatorem XXIV Dni Gogolina był Urząd Miejski w Gogolinie i Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie przy wsparciu finansowym wielu sponsorów:

- Górażdże Cement SA

- Bank Spółdzielczy w Gogolinie

- Bank Spółdzielczy w Krapkowicach

- Chespa Sp. z o. o.

- EKO – PROBUD Bartosz Szczepanek

- SENRTEX Sp. z o.o.

- Usługi Pogrzebowe Sylwia Konefał

- Pekar Invest Piotr Pekar

- Szkółka Drzew i Krzewów Owocowych oraz Ozdobnych Piotr Konieczko

- Transport Samochodowy Józef Roskosz

- Jacek Morawiec