Strażackie spotkanie w Górażdżach

Tradycyjnie w majowy długi weekend mieszkańcy gminy Gogolin nie mogli się nudzić. Od 30 kwietnia do 3 maja w Górażdżach trwały gminne uroczystości ku czci św. Floriana.

 

W sobotę, pierwszego dnia majówki spotkali się weterani i zasłużeni działacze Ochotniczych Straży Pożarnych. Po południu po zbiórce pododdziałów OSP na stadionie KS Górażdże wszyscy udali się do kościoła pod wezwaniem Błogosławionego Czesława w Górażdżach na uroczystą Mszę Świętą, odprawioną w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin z udziałem kapelana strażaków księdza Józefa Urbana i zaproszonych gości.

 

Spotkanie OSP 2005.jpeg

 

Późnym popołudniem odbył się capstrzyk, na którym uhonorowano zasłużonych działaczy OSP. Jan Porada z OSP Zakrzów otrzymał złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa”, przyznany przez Prezydium Zarządu oddziału wojewódzkiego. Brązowym medalem uhonorowano Marcina Witka z OSP Gogolin oraz Janusza Skrzydło z OSP Górażdże.

 

Prezydium Zarządu Powiatowego w Krapkowicach nadało odznakę „Strażak Wzorowy” dla: Grzegorza Bystrzykowskiego z OSP Górażdże, Ewy Wacławczyk, Justyny Danielewskiej, Wioletty Gnojczak, Janusza Iskry, Mariana Janika (wszyscy z OSP Zakrzów), Tomasza Krasowskiego, Józefa Krumpca, Janusza Nowaka oraz Mateusza Skałeckiego (wszyscy OSP Gogolin).

 

Spotkanie OSP 2005b.jpeg

 

Wyróżniono także strażaków zasłużonych dla OSP. Ci otrzymali od burmistrza Joachima Wojtali pamiątkowe tabliczki z wygrawerowanym podziękowaniem: „W dowód uznania za długoletnią, wzorową i godną naśladowania współpracę oraz bezinteresowną pomoc i osobisty wkład w rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej”. Wśród zasłużonych znaleźli się: Joachim Śleziona, Andrezj Kizielewicz oraz Zbigniew Kawa z OSP Kamień Śląski, Józef Roskosz z OSP Odrowąż, Hubert Stach z OSP Górażdże, Bronisław Pyzik z OSP Gogolin, Józef Jendrusz z OSP Zakrzów i Erwin Pluta z OSP Obrowiec. Imprezę uświetnił koncert galowy Orkiestry Dętej Gminy Łodygowice.

 

Spotkanie OSP 2005c.jpeg

 

Doceniono także sponsorów, dzięki którym jednostki strażaków ochotników mogą tak aktywnie działać. Pamiątkowe gogolińskie kufle otrzymali Teodor Pandel – dyrektor Banku Spółdzielczego w Krapkowicach, Krystian Linder, Alfons Josek – dyrektor PHS „Magnum” w Choruli, Edward Bromma, Alfons Bekiersz, Ryszard Wancke – dyrektor Górażdże Trans w Choruli, Jacek Połącarz – dyrektor d.s. personalnych Górażdże Cement w Choruli, Jerzy Szymański – kierownik d.s przeciwpożarowych Górażdże Cement, Stanisław Burkat – dyrektor ZGKiM  w Gogolinie, Mariusz Kołtuniec oraz Hubertus Rygoł.

 

Spotkanie OSP 2005d.jpeg

 

Po części oficjalnej rozpoczęła się biesiada strażacka. Przy muzyce przygrywającego zespołu „Avanti”, tradycyjnie serwowanych smakołykach oraz piwie druhowie wspominali stare czasy i zastanawiali się, co to będzie dalej...