Dla zdrowia mieszkańców

W gminie Gogolin rozpoczęto realizację programu prozdrowotnego „W mieście Karolinki i Karlika zdrowie rozkwita”. Realizacja programu jest możliwa dzięki środkom przekazanym gminie jako zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu „Zdrowa Gmina”.

Inauguracja programu miała miejsce w sobotę (8.03.) na placu śródmiejskim w Gogolinie. Kolorowy show muzyczno – taneczny miał zwrócić uwagę mieszkańców na tak ważne problemy jak profilaktyka nowotworowa, zdrowe odżywianie i aktywność ruchowa. Wspaniały popis umiejętności dały gogolińskie mażoretki, a młodzież pod wodzą solistki Justyny Wachtarczyk zachęcała do uprawiania codziennej gimnastyki śpiewając: „ćwiczy Gogolin, raz dwa trzy, całe miasto ćwiczy…” W sobotę mieszkańcy mieli również okazję wykonać pomiar poziomu cukru i ciśnienia oraz uczestniczyć w pokazie udzielania pierwszej pomocy. Z okazji Dnia Kobiet panie otrzymały kwiaty, ulotki zachęcające do badań ginekologicznych i cytologii oraz dorodne jabłka przypominające o zdrowym odżywianiu. Do akcji włączyła się również Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Krapkowicach i firma kosmetyczna AVON. Na stoisku PSS-E można było otrzymać ulotki zachęcające do szczepień, można było również zbadać poziom dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Na stoisku AVON- u oferowano paniom produkty kosmetyczne oraz informacje na temat prowadzonej przez firmę kampanii „Avon kontra rak piersi”. Panie otrzymały również zawieszki z instruktażem dotyczącym samobadania piersi.

 

 

W ramach programu, w Gminnym Ośrodku Zdrowia trwała „Biała sobota” i można było skorzystać z bezpłatnych badań lekarskich m. in badań cytologicznych oraz konsultacji onkologicznych dotyczących zmian skórnych. Z badań skorzystało 16 pań. W ośrodku zdrowia przedstawicielki firmy AVON przygotowały pokaz i instruktaż samobadania piersi w kierunku wykrywania nieprawidłowości, czyli guzków chorobowych.

Dzięki nagrodzie w wysokości 100 tys., którą gmina otrzymała za zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie „Zdrowa Gmina” można znacznie poszerzyć ofertę działań prozdrowotnych skierowanych do mieszkańców gminy. Inicjatorem Programu „W mieście Karolinki i Karlika zdrowie rozkwita” jest Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Gogolinie.