Tłusty Czwartek w gogolińskim GCK

Ponad 200 osób bawiło się w Tłusty Czwartek w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie. Jednym z punktów programu było Wodzenie Niedźwiedzia przygotowane przez grupę obrzędową z Gogolina.

Wieczorne spotkanie (27.02.) przy tradycyjnych pączkach otworzył Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. Nawiązując do lokalnych tradycji karnawałowych wskazał m. in. na ich znaczenie integracyjne oraz wielką wartość jako czynnika budującego lokalną tożsamość. Część artystyczną spotkania rozpoczął występ Zespołu Folklorystycznego „Jackove” z Jablunkova. Jak można było się spodziewać, młodzi górale  przygotowali „wielobarwny i dynamiczny” program, który słuchacze przyjęli owacyjnie. Tak też przyjęto prawie czterdziestoosobową grupę obrzędową z niedźwiedziem. Na scenie pojawili się wszyscy, którzy zwyczajowo należą do niedźwiedziego orszaku: szandara, para młoda, ksiądz z ministrantem, feszter, kominiarz, masołrz, listonosz, smierć…. Jak każe tradycja niedźwiedź „obtańczył” uczestniczki spotkania, co przynosi pomyślność i gwarantuje obfitość w gospodarstwie domowym. Nie zabrakło też dowcipnych monologów i zatrważającej sceny śmierci niedźwiedzia winnego wszystkiemu, co było złe w minionym roku. Po grupie obrzędowej sceną zawładnęły „Uciechowianki”, czyli Zespół Folklorystyczny z Dzierżoniowa, który przybył do Gogolina z Zastępcą Wójta Jolantą Zarzeką,  sołtysami i grupą liderów z Lokalnej Grupy Działania Gminy Dzierżoniów. Tłustoczwartkowy wieczór prowadziła Karolina Trela, która wystąpiła również z własnym programem artystycznym. Karnawałowy nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom spotkania, którzy  po zakończeniu programu artystycznego ochoczo ruszyli do tańca. Organizatorem wieczoru „Tłusty Czwartek – Ostatki z Wodzeniem Niedźwiedzia” był Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Miejski w Gogolinie.

W godzinach porannych w Urzędzie Miejskim w Gogolinie odbyło się spotkanie samorządowców z Dzierżoniowa, którzy m. in. przekazali zaproszenie dla Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej na Dolnośląskie  Dożynki Wojewódzkie.

Baner Karnawał_net.jpeg

Występ Zespołu Folklorystycznego „Jackove” i Wodzenie Niedźwiedzia przygotowano w ramach projektu „Karnawał kultur w naszym europejskim domu – Europie” współfinansowanego z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  oraz z środków budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE. Grupa obrzędowa z niedźwiedziem występowała w lutym w czeskim Jablunkovie.