Dziś jest: piątek, 17 września 2021
  Imieniny obchodzą: Franciszka, Lamberty, Narcyza
 Kontakt

31.08.2013 Gotowanie na polanie, czyli Międzynarodowy Festiwal Smaków w Zielonym Sercu Gminy

31.08.2013 na przyzamkowej polanie w Kamieniu Śląskim odbyły się kolejne warsztaty kulinarne w ramach „Międzynarodowego festiwalu smaków..” tym razem prezentowane były potrawy ugotowane w plenerowych warunkach przez grupę mieszkańców z partnerskiego Kysuckego Novego Mesta na Słowacji i grupę pań zrzeszonych w gogolińskiej Akademii Trzeciego Wieku. Już od rana na polanie dymiły kociołki z gotującym się gulaszem i śląskim żurkiem, którymi częstowano uczestników festynu. Żur ugotowany na zakwasie chlebowym, tradycyjną metodą cieszył się ogromnym powodzeniem. Nie zawiedli również partnerzy ze Słowacji, którzy gotowanie połączyli z muzykowaniem, promując kulturę ludową regionu Kysuc.

Festyn otworzył burmistrz Joachim Wojtala wraz z dyrektorem Instytutu Naukowo Badawczego ks. S. Kneippa ks. dr. Albertem Glaeserem. Gościem tego wydarzenia był także Stanisław Łągiewka – Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Warsztaty kulinarne oraz atrakcje towarzyszące dokumentowali członkowie Fotoklubu Jablunkov.

Wielkim powodzeniem cieszyły się przejazdy bryczką po zamkowym parku. W organizację festynu zaangażowała się również grupa uczennic Zespołu Szkół w Gogolinie, które prezentowały w „Poetyckim ogrodzie” swoją twórczość literacką. Gminna Biblioteka Publiczna przygotowała natomiast „Uśmiechnięte Miasteczko”, czyli kącik dla dzieci. Na polanie przygotowano również stanowisko, gdzie odbyły się zawody łucznicze. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Julia Lachowicz, w kategorii chłopców Karol Giecewicz. Festyn zakończył Koncert Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gogolina.

Dodatkową atrakcją warsztatów był doroczny Gogoliński Rajd Rowerowy. Ponad dziewięćdziesięciu uczestników wyruszyło z Gogolina do Kamienia Śl. Po krótkim odpoczynku przy kawie  i domowym cieście uczestnicy rajdu wraz z niepełnosprawnymi wyruszyli autokarem do Izbicka, gdzie po miejscowości oprowadziła wójt Brygida Pytel. Po ciekawej wycieczce, która rozpoczęła się u podnóża miejscowego pałacu uczestnicy projektu wrócili do Kamienia Śl., gdzie korzystali z bogatego programu  przygotowanego przez organizatorów.