Autostrada A4 Barka  Bizon Centrum Aktywacji Wiejskiej Kapliczka Raj dla wędkarza Odra Odrowąż Odrowąż z lotu ptaka Odrowąż z lotu ptaka Osp Odrowąż Pomnik poległych mieszkańców Śluza Odrowąż

W podopolskich wsiach grasuje "niedźwiedź"

Zgodnie z  tradycją przez Odrowąż przejdzie barwny korowód złożony z przebierańców, wśród których są między innymi, lekarz, kominiarz, myśliwy prowadzący niedźwiedzia, cyganka, diabeł, policjant, strażak i inni członkowie orszaku – według pomysłu i możliwości wodzących.

Niedźwiedź  w tradycji  ludowej symbolizuje wszelkie zło, jakie spotyka człowieka. Grupie przebierańców z niedźwiedziem towarzyszy muzyk, by miał kto zagrać niedźwiedziowi do tańca. Każda gospodyni powinna przyjąć orszak, wysłuchać życzeń składanych najczęściej przez strażaka i zatańczyć z niedźwiedziem, bo wróży to szczęście na cały rok, a pannom zamieszkującym domostwo rychłe zamążpójście. Gospodarz winien poczęstować wodzących niedźwiedzia wódką, a dzieci słodyczami. Jeżeli próbuje wymigać się od tego, może go spotkać kara w postaci nieurodzaju. Najczęściej domownicy próbują wykupić się od nieszczęść i zapewnić sobie dobrobyt składając wodzącym drobne datki, słodycze lub alkohol. Grupa wodząca niedźwiedzia często płata drobne figle – zatrzymuje samochody, by wręczyć mandat za nieistniejące przewinienia, na przykład za to, że w czasie jazdy za szybko kręcą się koła w samochodzie. W obejściu chcą ukarać gospodarza za nieporządek lub za to, że ma za czysto na podwórzu, za posiadanie tylko jednego psa, brak psa itp. Mandaty te są w rzeczywistości zaproszeniem na sąd nad niedźwiedziem, który powinien się odbyć podczas spotkania mieszkańców w gospodzie. Niedźwiedź jako sprawca wszelkiego zła powinien zostać zgładzony, aby dobro przychodzące wraz z wiosną mogło zagościć na świecie. Niedźwiedź zostaje zabity, ale okazuje się, że ma on potomka – małego misia (najczęściej pluszowa zabawka), który jest zapowiedzią, że tradycja nie zaginie i za rok w karnawale będzie można znów wodzić niedźwiedzia.

                                                                                                  

Pogoda
07 grudnia
wtorek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = 4,59 PLN
1 CHF = 4,40 PLN
1 USD = 4,06 PLN