Kiermasz w Gogolinie

Kiermasz Bożonarodzeniowy z Mikołajem zawitał tym razem do Gminnego Centrum Kultury im. Jerzego Lipki w Gogolinie. Już przed budynkiem zapraszały świąteczne stoiska i ogrzewana zimowa kawiarenka.

Tegoroczny kiermasz był imprezą dwudniową, rozpoczął się już w sobotę, w godzinach popołudniowych, najwięcej odwiedzających było jednak w niedzielę. Punktem kulminacyjnym niedzielnego programu była wizyta św. Mikołaja, który przybył z orszakiem roztańczonych elfów.  Najmłodsi uczestnicy Kiermaszu, oczekując na św. Mikołaja, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych i muzycznych. Dzieci przygotowywały mikołajkowe czapki i uczyły się gry na prostych instrumentach muzycznych, aby później zagrać wspólnie z Zespołem Musica Vena.

Stoiska świąteczne. Tegoroczną nowością były stoiska gastronomiczne ustawione przed budynkiem i bogato zaopatrzona Cafe Nutka w której można było wybierać spośród 19 rodzajów ciast, w ofercie kawiarenki znalazły się również zimowe napoje. W sali widowiskowej GCK czekało natomiast kilkanaście stoisk przygotowanych m.in. przez sołectwa, stowarzyszenia, szkoły, świetlice, seniorów oraz twórców ludowych. Można było wybierać w nieprzebranym bogactwie świątecznych ozdób, nie zabrakło również tradycyjnych pierników i ciast oraz pięknych koronek, zimowych czapek i wełnianych skarpet. 

 

 

Program artystyczny. Kiermasz był okazją, aby nie tylko zapewnić rozrywkę, ale również zaprezentować talenty dzieci i młodzieży. Sobotni program otworzył występ gogolińskich mażoretek i Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej w ramach GCK.  Kolejną częścią programu był występ utalentowanej młodzieży uczącej się w Zespole Szkół w Gogolinie oraz młodych artystów zrzeszonych w Studiu Wokalnym BIS w  Leśnicy. Zaśpiewały również Szwarne Dziołchy z Górażdży, które najpiękniej pielęgnują śląskie tradycje śpiewacze. W niedzielę wystąpiły przedszkolaki z Gogolina oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gogolinie – Karłubcu.

 

 

Projekt. Gminne Centrum Kultury przygotowało się bardzo solidnie do sobotnio – niedzielnej imprezy. Świątecznymi „klimatami” można było delektować się nie tylko w sali widowiskowej. Każde pomieszczenie stosownie ozdobiono, dodatkowo świąteczną atmosferę tworzyły płonące świece w stylowych latarniach.  Uczestników Kiermaszu witał również zapach korzennych pierników i ciast, które zostały upieczone w ramach projektu Z tradycją przez święta… W ramach projektu wydano również piękną książeczkę z przepisami na potrawy i wypieki, którą wręczano odwiedzającym GCK.

 

 

W ramach Kiermaszu odbył się doroczny konkurs w ramach którego wyłoniono najpiękniejsze ozdoby świąteczne i najlepsze potrawy nawiązujące do lokalnych tradycji. W konkursie uczestniczyły m. in. sołectwa i dzielnice, instytucje gminne, świetlice, stowarzyszenia, Klub Seniora, łącznie 36 podmiotów. Wśród potraw dominowały tradycyjne potrawy i wypieki  świąteczne, również w ciekawej i nowoczesnej interpretacji.

 

 

I miejsce –  nagroda 150 zł dla każdego podmiotu:

 • Publiczne Przedszkole nr 3 w Gogolinie
 • Sołectwo Kamień Śl.
 • Dom Spokojnej Starości Św. Barbara w Kamionku

II miejsce – nagroda 100 zł dla każdego podmiotu

 • Publiczne Przedszkole nr 1 w Gogolinie
 • Grupa Seniorów Obrowiec
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Gogolinie

III miejsce – nagroda 50 zł dla każdego podmiotu

 • TSKN – DFK Gogolin
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamieniu Śl.
 • Koło Emerytów Kamionek
 • Klub Seniora Gogolin
 • Stowarzyszenie Biała Dama Zakrzów – Dąbrówka

*

Organizatorem Kiermaszu Bożonarodzeniowego był Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie i Urząd Miejski w Gogolinie. Kiermasz Bożonarodzeniowy z Mikołajem został zorganizowany dzięki dofinansowaniu z środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.