Dziadek oczami wnuka

W Gminnym Centrum Kultury odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Portrety znanych i cenionych…z wizytą w gogolińskiej bibliotece”. Bohaterem spotkania był dr Piotr Świerc – muzykolog i miłośnik śląskiej pieśni ludowej.

Atrakcyjnie i z wielką swadą postać doktora przedstawił wnuk – Wawrzyniec Jasiński. Nie zabrakło anegdot, ale również rzetelnej informacji na temat tego wielce zasłużonego badacza i muzyka. Doktor Świerc był postacią wielowymiarową, o licznych zainteresowania „pozamuzycznych”. Jedną z jego pasji były górskie wędrówki, które kontynuował nawet w późnym wieku. „Był romantykiem, także ten okres w muzyce był najbliższy jego sercu. To była artystyczna dusza, marzył również o karierze pianisty” – podkreślał Jasiński. Obecny na spotkaniu burmistrz Joachim Wojtala wskazał, iż w przyszłym roku mija 105. rocznica urodzin dr. Świerca: „Gogolin bardzo wiele doktorowi zawdzięcza, przede wszystkim jako orędownika budowy pomnika Karolinki i współtwórcy Opolskiego Święta Pieśni Ludowej.

Projekt „Portrety znanych i cenionych…z wizytą w gogolińskiej bibliotece” realizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie.

Portrety znanych_1.jpeg Portrety znanych_2.jpeg Portrety znanych_3.jpeg Portrety znanych_4.jpeg

Dr Świerc urodził się w 1909 r. w Dobrzeniu Wielkim. Był postacią bardzo znaną, przede wszystkim jako nauczyciel, organizator szkolnictwa artystycznego i propagator śląskiej pieśni ludowej. Opracował setki utworów muzycznych, był również kompozytorem. Marzył o karierze pianisty, odniesiona kontuzja pokrzyżowała jednak jego życiowe plany. Zakładał chóry i przygotowywał dla nich repertuar, opracował również niezliczoną ilość życiorysów osób zasłużonych dla śląskiej kultury. Jest patronem krapkowickiej szkoły muzycznej. Zmarł w Gogolinie w 1991 r. Pośmiertnie został odznaczony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Gogolina”. Jego imię nosi również jedna z ulic w Gogolinie.