Odpust i jarmark u św. Jacka

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła tysiącom osób, które uczestniczyły w dorocznych uroczystościach odpustowych ku czci św. Jacka w Kamieniu Śl. Tradycyjnie część religijną uzupełniały także liczne atrakcje kulturalne.

Tegoroczne obchody odpustowe ku czci św. Jacka rozpoczęły się w sobotę 17 sierpnia wieczorną mszą św. i nieszporami w kościele parafialnym. W niedzielę uroczystej sumie odpustowej przy sanktuarium św. Jacka przewodniczył J.E. Ks. Abp. Alfons Nossol.  

 

Tradycyjnie organizatorzy na niedzielne popołudnie przygotowali bardzo interesujący program, w którym znalazły się liczne koncerty i występy artystyczne. Na scenie wystąpili m. in.: Orkiestra „Górażdże Cement S.A.”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Łodygowice,  Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Gogolinie,  zespół „New For You”, „Aneta & Norbert”, Hapy Folk” a wieczorną biesiadę odpustową poprowadził zespół „Spektrum”. Jak zwykle nie zabrakło dobrego śląskiego humoru i żywej piosenki. Jak na prawdziwy odpust przystało nie zabrakło bogatej oferty stoisk gastronomicznych i handlowych.

Jarmarkowi Odpustowemu u Św. Jacka już od pięciu lat towarzyszą Międzynarodowe Zawody w Rzucie Kamieniem, którego waga wynosi 6,76 kg. W tym roku w rywalizacji wzięło udział 8 kobiet i 16 mężczyzn. Ich zmagania dopingowała spora grupa kibiców. Najlepszymi w swoich kategoriach okazali się Ewelina Śleziona i Adrian Mandok - oboje są mieszkańcami Kamienia Śląskiego. Zeszłoroczne wyniki nie zostały niestety pobite. Najlepsi otrzymali z rąk Burmistrza Gogolina Joachima Wojtali oraz Sołtysa Wsi Kamień Śląski Zbigniewa Kawy pamiątkowe puchary dyplomy i koszulki.

 

 

Wyniki V Międzynarodowych Zawodów w Rzucie Kamieniem:

Kategoria Kobiet

1 miejsce - Ewelina Śleziona - Kamień Śląski - 5,33 m.

2 miejsce - Małgorzata Józefczyk - Nakło - 5,20 m.

3 miejsce - Karolina Czekańska - Bielsko Biała - 4,82 m.

Kategoria Mężczyzn  

1 miejsce - Adrian Mandok - Kamień Śląski - 11,45 m.

2 miejsce - Emanuel Żurowski - Strzelce Opolskie - 10,82 m.

3 miejsce - Krzysztof Kaczmarczyk  - Kamionek - 10,50 m.

Organizatorem Jarmarku Odpustowego u św. Jacka byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego, Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie, Urząd Miejski w Gogolinie, Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim, Parafia św. Jacka w Kamieniu Śląskim, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kamionka, Zarząd Koła TSKN i OSP w Kamieniu Śląskim. Jarmark był współfinansowany z budżetu Powiatu Krapkowickiego i Gminy Gogolin.