Po zdrowie i uśmiech do ks. Kneipa

W miniony weekend „Zielone Serce” żywo biło w Kamieniu Śląskim i Gogolinie. Dwa dni promowano zdrowy styl życia i  filozofię zdrowia ks. Sebastiana Kneippa.

Realizację projektu „Zielone Serce Gminy Gogolin” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego rozpoczęto w sobotę (27.07.), w parku przy kamieńskim zamku. Już w godzinach porannych, w pięciokilometrową trasę wyruszyli  miłośnicy rekreacyjnego biegania i amatorzy Nordic Walking.  W ogrodzie ziołowym przygotowano natomiast dla uczestników szereg atrakcji nawiązujących bezpośrednio do filozofii ks. Kneippa. Można było spróbować m. in. wodzionki i zupy z siana przygotowanej według zaleceń sławnego hydroterapeuty. W ogrodzie odbył się również „Wykład z sercem” dr. Kazimierza Łukawieckiego na temat profilaktyki i nowoczesnych technik stosowanych w kardiochirurgii.  Fizjoterapeuta Katarzyna Białek przedstawiła natomiast ofertę ośrodka Sebastianeum Silesiacum. Uczestnicy projektu mogli skorzystać również z zabiegów hydroterapeutycznych w cenach promocyjnych. Do udziału w projekcie zaproszono także fotografików z gminy Gogolin i Jablunkova, którzy uczestniczyli w plenerze „Uzdrawiająca woda”. Część projektu zrealizowano w Gogolinie włączając się do programu Dni Gogolina. W ramach programu promocji zdrowego stylu życia na Stadionie Miejskim odbyły się pokazy tai chi, zajęcia z instruktorem na siłowni zewnętrznej, warsztaty tańca Zumba, można było też zagrać w szachy na wolnym powietrzu. Gminny Ośrodek Zdrowia przygotował również  stoisko promujące zdrowy styl życia, pokazy udzielania pomocy przedmedycznej oraz ofertę podstawowych usług medycznych. Ośrodek hydroterapeutyczny Sebastianeum Silesiacum przygotował atrakcyjne stoisko z szerokim wyborem kosmetyków i herbat przyrządzanych według kneippowskich receptur. Po dwudniowym programie projektu „oprowadzała” redaktor Dominika Bassek.

 

 

Projekt „Zielone Serce Gminy Gogolin” jest realizowany w ramach współpracy z miastami partnerskimi z Czech, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Jest to warunek, który trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie z środków Funduszu Wyszehradzkiego. Na realizację projektu Gmina Gogolin otrzymała z tego źródła dofinansowanie w wysokości  9000 Euro. Do udziału w projekcie zaproszono delegację z Jablunkova, Gyöngyös, Kysyckego Novego Mesta i Lwowa. Uczniowie szkoły gastronomicznej w Jablunkovie i Gyöngyös uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Smaków zorganizowanym w ramach projektu. Promowali narodową kuchnię, zorganizowali również otwarte warsztaty kulinarne. Projekt „Zielone Serce Gminy Gogolin” będzie kontynuowany, kolejne spotkanie w ramach tej inicjatywy odbędzie się 31.09.2013 r. w Kamieniu Śl. Oferta w ramach planowanego festynu  będzie skierowana szczególnie do osób niepełnosprawnych.

Organizatorzy: Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śl., Urząd Miejski w Gogolinie, Zespół Rekreacyjno – Sportowy, Gminny Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Zdrowia w Gogolinie  i Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Gogolinie.