Dni Gogolina 2013

XXIII Dni Gogolina obfitowały w wiele atrakcji muzycznych. Na scenie wystąpiły najbardziej „gorące” gwiazdy: Rafał Brzozowski, Sylwia Grzeszczak i Teresa Werner.

Na dni miasta przygotowano jednak nie tylko atrakcje muzyczne. Bogaty program zachęcał do uczestnictwa i oferował również atrakcje kulinarne, klimaty „etno”, kolorowy lunapark dla dzieci i wiele więcej. Na tak ważne wydarzenie jak  Dni Gogolina ubrano również pomnik Karolinki w strój ludowy.

Muzyczne gwiazdy

Dni miasta obfitują zazwyczaj w liczne atrakcje muzyczne. Również w tym roku publiczność przyciągały gwiazdy pierwszej wielkości: Super Artystka 2012 - Sylwia Grzeszczak,  zdobywca Super Jedynki 2013 - Rafał Brzozowski, gwiazda Telewizji TVS – Teresa Werner oraz zwycięzca programu Must Be The Music 2012 – Tomasz Kowalski. Fani dopisali i podczas koncertów tych utytułowanych artystów  bawiono się znakomicie.  Świetnie wystąpili również goście ze Słowacji. Zespól „Tropikana” zaśpiewał największe światowe przeboje muzyki pop i znakomicie bawił podczas biesiady i zabawy muzycznej. W niedzielę wystąpił również oczekiwany Zespół New For You – znany z Telewizji TVS.

Goście z zagranicy i wielkie gotowanie

W Dniach Gogolina uczestniczyli liczni goście z zagranicy zaproszeni do udziału w projekcie „Zielone Serce Gminy Gogolin”. W sobotę, w Kamieniu Śl. z gośćmi z zagranicy spotkał się burmistrz Joachim Wojtala. Wyraził zadowolenie z prężnie rozwijającej się współpracy partnerskiej, powitał również w gronie „przyjaciół Gminy Gogolin” nowego partnera – gości z Węgier. Z partnerskiego Jablunkova i Gyöngyös na Węgrzech przyjechali nauczyciele i uczniowie miejscowych szkół gastronomicznych. Dzięki nim można było spróbować tradycyjnej węgierskiej zupy „jokai” i gulaszu oraz ostrej węgierskiej papryki. Potrawy gotowano tradycyjnie, w kotłach na ognisku. Mimo upalnej pogody gorące zupy cieszyły się wielkim powodzeniem.

Atrakcyjne stoisko przygotowali także Czesi. Serwowali „lejoczki”, czyli placki z owocami oraz knedliki z sosem i pieczenią. Młodzi gastronomowie zorganizowali również otwarte warsztaty kulinarne, gdzie m. in. prezentowali sztukę rzeźbienia w owocach i wykonywania ozdób z owoców. Uczniowie z Jablunkova prezentowali zaś sposoby przygotowania fantazyjnych napojów chłodzących.

W Dniach Gogolina uczestniczył również Zespół Wokalny „Gomin” działający w ramach Chóru Miejskiego Miasta Lwowa. Zespół pod dyrekcją Rusłana Lyashenki wystąpił zarówno podczas dni miasta jak również dla kuracjuszy w  Sebastianeum Silesiacum oraz podczas niedzielnej mszy w kościele parafialnym w Kamieniu Śl. W ramach programu Dni Gogolina członkowie Zespołu Wokalnego wykonali utwory ludowe jak również pieśni narodowe. Zaproszona na Dni Gogolina grupa seniorów z Kysuckego Novego Mesta spotkała się z Członkami Akademii Trzeciego Wieku. Seniorzy omówili program i organizację sierpniowego spotkania planowanego w ramach projektu „Zielone Serce Gminy Gogolin”. Seniorzy zwiedzili również zabytkowy kościół w Malni, zamek i park w Rogowie odwiedzili także Obrowiec.

Galeria zdjęć z Dni Gogolina (sobota 27.07.2013)

 

 

Nasze talenty 

W programie Dni Gogolina znalazło się również miejsce dla utalentowanych dzieci i  młodzieży z gminy. Jak zwykle, zachwyciły mażoretki wykonując tym razem „Taneczne wariacje”. W sobotę, w ramach „Sceny Młodych” wystąpiła utalentowana młodzież w repertuarze rockowym, hip - hopowym i repertuarze pop. Wykonawcy prezentujący się w tym bloku programowym to przede wszystkim uczniowie gogolińskiego gimnazjum i liceum:  Aleksandra Bieńczak, Agata Orlik, Weronika Czech, Ania Obrzud, Marta Spilarewicz, Patrycja Trojanowska, Dzieciak & Twenty i Raperzy z Gogolina.

Festiwal Kołocza

Podczas Dni Gogolina nie mogło zabraknąć stoiska oferującego gogoliński kołocz. Tradycyjnie, współorganizatorem Festiwalu Kołocza jest Zakład Piekarniczo Cukierniczy Lutz i Beate Zimmermann. Na stoisku tej firmy można było nabyć wspaniały kołocz z posypką i różnorodnym nadzieniem.

Serce dla dzieci z Ukrainy

W sobotę i niedzielę niestrudzenie zbierano środki na organizację warsztatów językowych dla  grupy dzieci i młodzieży z partnerskiego Mikołajowa na Ukrainie. Tygodniowe warsztaty połączone z wypoczynkiem  zostaną zorganizowane w sierpniu w Kamieniu Śl. W tym celu swoje siły połączyli członkowie stowarzyszenia, seniorzy z Klubu Seniora  i pracownicy Gminnego Centrum Kultury. Wdzięczni organizatorzy przygotowali dla ofiarodawców chleb z domowym smalcem, młode ziemniaki z masełkiem, pięknie ozdobione pierniki w kształcie serca oraz balony i inne drobiazgi.

Atrakcje sportowe

Dla mieszkańców i gości przygotowano również  atrakcje sportowe. Na płycie boiska można było podziwiać niezwykłe ćwiczenia grupy uprawiającej tai chi. Miłośnicy wędkarstwa mieli natomiast okazję  uczestniczyć w pokazach wędkarstwa rzutowego – dyscypliny coraz bardziej popularnej w gminie Gogolin. W sobotę swoje umiejętności prezentowali entuzjaści modeli latających. Grupa pasjonatów zrzeszonych w Opolskim Stowarzyszeniu Sportów Modelarskich prezentowała latające drony i modele z napędem elektrycznym.

Bez strażaków ani rusz

Sobotni i niedzielny upał byłby nie do zniesienia, gdyby brakło zaangażowania strażaków z jednostki OSP w Gogolinie i Odrowążu. Strażacy uruchomili kurtyny wodne, polewali trakty komunikacyjne i czuwali nad  bezpieczeństwem uczestników Dni Gogolina. Działania strażaków wspierał samochód – polewaczka z Zakładów Wapienniczych Lhoist.

Organizatorem XXIII Dni Gogolina był Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie, Urząd Miejski w Gogolinie, Zespół Rekreacyjno – Sportowy w Gogolinie, Gminny Ośrodek Zdrowia i Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Gogolinie.

Galeria zdjęć z Dni Gogolina (niedziela 28.07.2013)