I Międzynarodowe Biennale Akwareli w Polsce

Pierwsze Międzynarodowe Biennale Akwareli w Polsce "Twoja tożsamość poprzez akwarelę" 2020 zostało zorganizowane w Zakrzowie. W piątek 11 września w Pałacu Lucja odbył się wernisaż 282 akwareli z 60 krajów, a przez następne dni artyści z całego świata tworzyli akwarele podczas malarskiego pleneru.

Tematem głównym wystawy była tożsamość człowieka oraz odpowiedź na pytanie: jak jej nie stracić, żyjąc w globalnym świecie. – To wydarzenie propaguje prawa człowieka, prawa do wolności słowa oraz wypowiedzi, prawa do zdrowego środowiska oraz świata wolnego od CO2 – mówi organizatorka biennale Khrystyna Dransfeld. – Wystawa pokazuje nie tylko problemy, ale też poglądy artystów na ich tożsamość. Możemy zaobserwować, iż te zjawiska w każdym z krajów są bardzo różne – dodaje organizatorka.

Na wystawie można było zobaczyć prace z całego świata, zarówno portrety i autoportery, jak również pejzaże, abstrakcję i martwą naturę. Nie zabrakło motywów charakterystycznych dla poszczególnych kultur oraz religii i filozofii wyznawanych przez artystów. Podczas wernisażu można było również na żywo zobaczyć proces tworzenia akwareli. Malarze z Polski, Kanady i Czech zaprezentowali różne techniki, a na oczach gości stworzyli m.in. portret św. Jana Pawła II, czy zakrzowski pałac. Natomiast przez następne dni artyści z całego świata uczestniczyli w plenerze malarskim, w trakcie którego powstały akwarele przedstawiające m.in. piece wapiennicze czy kościół oraz pałac w Kamieniu Śląskim.

Organizację wernisażu wsparło sporo lokalnych organizacji i przedsiębiorstw, w tym również Gmina Gogolin. Podczas wydarzenia, goście mogli zapoznać się z materiałami promocyjnymi oraz publikacjami wydawanymi przez samorząd, a tym samym lepiej poznać miejsce, do którego przybyli z najdalszych zakątków świata.