Nowe stawki za wodę i ścieki

Od 2020 roku mieszkańców Gminy Gogolin będą obowiązywały nowe stawki opłat za wodę i ścieki. Sprawdź, ile zapłacisz!

Od czerwca 2018 roku ceny wody i ścieków dla mieszkańców podlegają regulacji przez nową rządową instytucję „Wody Polskie”, a taryfy zostały ustalone na trzy lata, czyli obowiązywać będą do końca maja 2020. Dobrą informacją jest to, iż w nowym roku ceny taryfowe nie ulegną zmianie. 1 m3 wody nadal będzie kosztował 4,18 zł brutto, a 1 m3 ścieków 10,17 zł brutto, co daje łączną kwotę 14,35 zł brutto. Jednakże, zmianie ulegną dopłaty, jakie oferuje samorząd gminy Gogolin, a dzięki którym cena taryfowa na rachunkach za wodę i ścieki była niższa.

Stawki za wodę i ścieki (1).png

Do każdego metra sześciennego wody i ścieków samorząd dopłaci w 2020 kwotę 1,87 zł netto, a nie 3,83 zł jak dotychczas. Oznacza to więc, że do zapłaty będzie 12,34 brutto za każdy metr sześcienny wody i ścieków. Skąd taka zmiana? – Przed nami bardzo trudny rok,  jeśli chodzi o budżet gminy Gogolin – wyjaśnia burmistrz Joachim Wojtala. Mamy coraz więcej wydatków, wynikających głównie z reformy oświaty i zmiany przepisów prawa oświatowego, ale też w związku z podwyżkami cen energii oraz usług. To powoduje, że musimy szukać oszczędności, tak, by pieniędzy starczyło na inne cele tłumaczy burmistrz. – W 2019 r. na dopłaty do wody i ścieków wydatkowaliśmy około miliona złotych, w roku 2020 będzie to pół miliona. Zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na realizację innych, ważnych zadań, np. na remonty dróg, dopłaty do zmiany systemu ogrzewania, czy nowe inwestycje – dodaje zastępca burmistrza Gogolina Krzysztof Reinert.

Stawki za wodę i ścieki (2).png

Warto zaznaczyć, że dopłaty do cen wody i ścieków to inicjatywa nieobowiązkowa i praktykowana przez niewiele samorządów. Na terenie powiatu krapkowickiego jedynie gmina Gogolin i gmina Zdzieszowice oferują takie rozwiązanie. W bieżącym roku w wyniku dopłat samorządu gminy Gogolin łączny, ostateczny koszt 1 metra sześciennego ścieków i wody wynosił 10,22 zł brutto. To spowodowało, że mieszkańcy płacili rachunki niższe, niż np. w sąsiednich Krapkowicach czy w gminie Walce.

Stawki za wodę i ścieki (3).png