Zatrzymaj smog - zadbaj o czyste powietrze

Możesz? Musisz! Zatrzymaj SMOG!

Na zewnątrz coraz chłodniej, oficjalnie rozpoczął się więc sezon grzewczy. Niestety, ogrzewanie naszych gospodarstw domowych nie jest obojętne dla środowiska. Dlatego należy to robić odpowiedzialnie i z głową, by nie truć nie tylko innych, ale przede wszystkim siebie!

Wymień piec na ekologiczny

Masz stary węglowy piec i chcesz wymienić go na ekologiczne źródło ogrzewania? Skorzystaj z dofinansowania w Urzędzie Miejskim w Gogolinie. To bardzo proste. Wystarczy wypełnić wniosek, który znajdziesz na stronie www.gogolin.pl w zakładce: Dla mieszkańców - Ochrona środowiska - Ochrona powietrza - Dofinansowania lub otrzymasz w pokoju nr 31 Urzędu Miejskiego w Gogolinie (II piętro). Potem wystarczy złożyć wniosek w biurze podawczym lub w referacie ochrony środowiska, a następnie podpisać umowę. Wypłata dotacji następuje zaraz po dopełnieniu wszystkich formalności. Po wymianie pieca na ekologiczne źródło ogrzewania, poprosimy Cię o zgłoszenie tego faktu w urzędzie. Co ważne – dotacja nie przysługuje osobom, które wniosek złożyły już po wymianie pieca, można to zrobić dopiero po podpisaniu umowy z Gminą Gogolin. I to wszystko! Możesz otrzymać 2 000 zł na zakup kotła c.o. gazowego, elektrycznego, olejowego, opalanego ekogroszkiem/pelletem lub 3 000 zł na zakup paneli fotowoltaicznych lub pompy ciepła.

Pal opałem wysokiej jakości

Jeżeli palisz węglem, stosuj paliwo o wysokiej wartości opałowej oraz niskiej zawartości siarki i popiołu. Dzięki temu uzyskasz wysoką sprawność spalania i zużyjesz mniej opału. Należy pamiętać, że w województwie opolskim, ze względu na uchwałę antysmogową, w domowych piecach nie wolno palić mułem, flotem, flotokoncentratem, miałem węglowym, a także mokrym drewnem.

Śmieci do kosza

Nie pal śmieci w domowym piecu lub kominku! Spalanie plastików, opon, butów, ubrań i innych odpadów powoduje emisję wysokotoksycznych związków szkodliwych dla zdrowia oraz przenikanie trucizn do najbliższego otoczenia. Dym ze spalania śmieci zatruwa powietrze, wodę i glebę oraz niszczy zdrowie nasze i naszych dzieci. Nie toleruj również spalania śmieci w Twoim sąsiedztwie. To nie donosicielstwo, ale dbałość o zdrowie Twoje i Twoich dzieci.

Działaj!

Jeśli zauważysz, że ktoś z Twojego otoczenia nie stosuje się do powyższych zasad, poinformuj nas o tym! Możesz to zrobić osobiście, mailowo: i lub telefonicznie: 77 40 76 840, 506 176 916. Zainterweniujemy, pouczymy, a w razie nagminnego łamania zasad – wyciągniemy konsekwencje. Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Mieniem Gminnym, Zamówień Publicznych i Ochrony Środowiska pok. 31, piętro II lub telefonicznie pod numerem 77 40 76 840.

 

smog.png