Narodowe Święto Niepodległości

101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W Gogolinie świętowano już od piątku 8 listopada. Jak zwykle oprócz oficjalnych obchodów, przygotowano wydarzenia towarzyszące.

W piątek życie w wolnej Polsce i bohaterów, którzy o nią walczyli uczcili uroczystą akademią gogolińscy licealiści. Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości uczniowie przygotowali apel, w którym udział wzięli także zaproszeni goście: kierownictwo i pracownicy gogolińskiego magistratu, dyrektorzy gminnych jednostek, radni oraz sołtysi. Wcześniej, bo punktualnie o 11:11 licealiści przystąpili do akcji „Szkoła do Hymnu” i w klasach odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego.

 

 

101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była także okazją do zorganizowania dwóch koncertów muzyki klasycznej. Pierwszy z nich odbył się w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Malni. Śpiewak operowy Oskar Koziołek Goetz (bas-baryton) przy organowym akompaniamencie Julianny Petzuch zainaugurowali mini cykl pt. „Spotkanie z muzyką klasyczną”. Utwory Bacha, Moniuszki, Brahmsa i Mendelssohna zabrzmiały też w kościele pw. NSPJ w Gogolinie.

 

 

Przeddzień 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w intencji Ojczyzny modlili się mieszkańcy gminy Gogolin. Msza św. odbyła się w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie z udziałem przedstawicieli samorządu, radnych, sołtysów, pocztów sztandarowych, chóru pod dyrekcją Elżbiety Klimas oraz Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Rafała Jilga.

 

 

11 listopada w Gogolinie uczczono to ważne święto złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Ofiarom Wojen i Przemocy oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. W krótkiej, ale bardzo podniosłej uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządów, harcerze, poczty sztandarowe, uczniowie klasy mundurowej gogolińskiego liceum, a także mieszkańcy miasta i gminy.