Zielona wyspa energetyczna

Farma fotowoltaiczna o mocy 499 kW wraz z magazynem energii, wiatrakiem i dwoma mikroinstalacjami w Kamieniu Śląskim zostały oficjalnie oddane do użytku.

Cała farma wraz instalacjami generuje moc 600 kW, a tym samym w 100% pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną obiektów należących do Sebastianeum Silesiacum oraz Sanktuarium św. Jacka (dla przykładu: 2 takie instalacje zapewniłyby energię elektryczną dla całego Kamienia Śląskiego). Ponadto magazyn energii umożliwia „gromadzenie” energii elektrycznej w ciągu dnia i oddawanie jej w trakcie nocy. Z „zielonej energii” korzysta już flota busików i rowerów elektrycznych, należących do Sebastianeum Silesiacum, a wkrótce prąd popłynie także do gminnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Obecni na piątkowym (4 października) otwarciu farmy Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska oraz Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, a także prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu Maciej Stefański pogratulowali tej cennej i innowacyjnej inicjatywy i wyrazili nadzieję, iż na kamieńskim projekcie wzorować się będą także inne podmioty gospodarcze oraz samorządy.

Zielona_wyspa_07.jpeg