Uroczystości patronalne ku czci św. Jacka

Tegoroczne uroczystości patronalne ku czci św. Jacka w Kamieniu Śląskim (10 – 11.08) miały wyjątkowy charakter. A to za sprawą jubileuszu 25 – lecia poświęcenia Sanktuarium Świętego Jacka.

Jubileuszowe obchody

Uroczystości kościelne rozpoczęły się już w sobotę 10 sierpnia. Mimo deszczowej aury, setki wiernych uczestniczyło w plenerowej mszy świętej pontyfikalnej ku czci św. Jacka, której przewodniczył ks. biskup Andrzej Czaja. Mszę poprzedził koncert Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gogolina, pod batutą Rafała Jilga.

 

 

Główne uroczystości metropolitalne ku czci św. Jacka odbyły się w niedzielę i rozpoczęły modlitwą wprowadzającą, którą poprowadził ksiądz prałat Albert Glaeser. Sumie pontyfikalnej przewodniczył arcybiskup opolski Alfons Nossol, a koncelebrowali m.in. biskup opolski Andrzej Czaja, arcybiskup senior archidiecezji katowickiej Damian Zimoń, biskup pomocniczy opolski Paweł Stobrawa, biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała oraz biskup senior diecezji gliwickiej Jan Wieczorek. Ze względu na jubileusz 25 – lecia poświęcenia Sanktuarium Świętego Jacka, w czasie liturgii padło wiele podziękowań w stronę „budowniczych” tego obiektu sakralnego – czyli arcybiskupa Alfonsa Nossola i księdza dyrektora Alberta Glaesera. Sanktuarium powstało bowiem ze zgliszczy pałacu, zniszczonego przez armię sowiecką. W trakcie liturgii odnowione zostały także przyrzeczenia składane przy udzielaniu sakramentu bierzmowania.

 

 

Odpustowa zabawa

Jak co roku, kościelnym uroczystościom towarzyszył Jarmark Odpustowy u św. Jacka, organizowany w przypałacowym parku przez Urząd Miejski w Gogolinie. Na licznie przybyłych mieszkańców i gości czekały kolorowe stoiska odpustowe. Na biesiadzie nie mogło tez zabraknąć występów artystycznych – w imieniu gospodarza imprezy – Burmistrza Gogolina Joachima Wojtali, zebranych powitała Karolina Trela, która ze swadą nie tylko poprowadziła całe wydarzenie, ale również wykonała znane i lubiane przez wszystkich śląskie i niemieckie piosenki. Gościem specjalnym jarmarku był zespół HaNuta, który gościł w naszej gminie już po raz drugi. Z Aleksandrą i Jackiem Krupą publiczność wspólnie śpiewała znane polskie przeboje, takie jak „Małgośka”, „My Cyganie”, czy „Jak się masz kochanie”. Na specjalne zaproszenie Karoliny Treli, na kamieńskiej scenie gościły również panie z zespołu „Echo Krośnicy”. Było też sporo atrakcji dla najmłodszych uczestników jarmarku. Specjalną strefę dla dzieci przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie. Można było poczytać książki, pokolorować obrazki i ułożyć wysoką wieżę z eko – klocków. Sporym zainteresowaniem cieszyło się też malowanie buzi. A wszyscy, którzy do Kamienia Śląskiego przybyli z daleka, mogli zabrać ze sobą ulotki promocyjne, przewodniki turystyczne oraz mapki, które znajdowały się na stoisku Centrum Informacji Turystycznej. Można było podziwiać także „Galerię za rogiem”, czyli akwarelę, rysunek i ceramikę w wykonaniu artystów: Marii Wandrowskiej oraz Joachima Stieblera.

 

 

Rzucali kamieniem

Tradycyjnie podczas jarmarku odbyły się zawody w rzucie kamieniem, które zorganizował sołtys wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Kamienia Śląskiego oraz przy pomocy dyrektora Zespołu Rekreacyjno – Sportowego w Gogolinie Piotra Giecewicza. Ta edycja zawodów różniła się od poprzednich. Swoich sił w rozgrywkach mogły bowiem spróbować także dzieci. Specjalnie dla najmłodszych uczestników przygotowano nieco mniejszy kamień o wadze 1,97 kg. W tej konkurencji wszyscy byli zwycięzcami – każdy mały uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, a jak już zapowiedzieli organizatorzy – w związku z tegorocznym ogromnym zainteresowaniem zawodami, przyszłym roku na małych zwycięzców czekać będą już fantastyczne nagrody. Wśród mężczyzn, najlepszy okazał się Rafał Kauf z Tarnowa Opolskiego, z wynikiem 11,83 m. W kategorii kobiet, zwyciężyła Ewelina Śleziona z Kamienia Śląskiego, która kamień o wadze 6,75 kg rzuciła na odległość 6,18 m. Na podium znaleźli się także: Paweł Smolarek (II miejsce, wynik: 11,08), Agnieszka Grygiel (II miejsce, wynik: 5,88), Mirosław Bachniak (III miejsce, wynik: 11,04) oraz Agnieszka Gebauer (III miejsce, wynik: 5,43). Zarówno mężczyznom (49 uczestników), jak i kobietom (15 zawodniczek) nie udało się pobić dotychczasowych rekordów. Nagrody najlepszym zawodnikom puchary i dyplomy wręczyli burmistrz Joachim Wojtala oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie Piotr Czok.

 

 

Jarmark Odpustowy u św. Jacka w Kamieniu Śląskim został zorganizowany przez Urząd Miejski w Gogolinie. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: Radio Doxa, TVP3 Opole oraz Nowa Trybuna Opolska.