Opolskie Święto Pieśni Ludowej

Już po raz dwudziesty pierwszy w Gogolinie odbył się koncert galowy Opolskiego Święta Pieśni Ludowej (30 czerwca). W Hali im. B. i Z. Blautów zaprezentowały się amatorskie zespoły ludowe i muzyczne z własnymi interpretacjami śląskich pieśni.

Występy uczestników oceniała komisja w składzie Mariola Więckowska, Elżbieta Klimas oraz  Małgorzata Mielnicka. Oprócz konkursowych interpretacji, zespoły wykonały także po kilka znanych wszystkim pieśni i piosenek ludowych, takich jak: "Poszło dziewczę po ziele”, "Głęboka Studzienka”, "Karlik”, "Nie chcę cię znać”, "Kiziorajka”, "Grozik”, "Po lekuśku”, "Dziołcha kiejbyś moł była”, "Szła liseczka”. Oczywiście nie mogło zabraknąć gogolińskiej „Karolinki”. Komisja konkursowa zgodnie stwierdziła, że poziom przeglądu był wyrównany i doceniła zaangażowanie artystów, nagradzając wszystkich uczestników jednakowymi nagrodami – voucherami o wartości 500 zł. A otrzymali je: Publiczne Przedszkole nr 3 z Gogolina, Dziecięcy Chór z PSP nr 3 z Gogolina – Karłubca, Publiczne Przedszkole nr 1 z Gogolina, Zespół Folklorystyczny „Szwarne Dziołchy” z Górażdży, Chór Parafialny pw. NSPJ z Gogolina, Zespół Folklorystyczny ECHO z Kamienia Śląskiego. Gośćmi specjalnymi XXI Opolskiego Święta Pieśni Ludowej byli: Zespół Tańca Ludowego ,,Zwierzyniacy” ze Zwierzyńca oraz Folklorny subor Drevar z Kysuskeho Noveho Mesta. Organizatorami wydarzenia był Urząd Miejski w Gogolinie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie. Kafejkę z pysznym domowym ciastem przygotowali rodzice uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Gogolinie.

Galę XXI Opolskiego Święta Pieśni Ludowej poprzedziła uroczysta msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie, w intencji zasłużonych dla miasta Gogolina.