Usuwali skutki wichury

To była bardzo niespokojna noc, zarówno dla mieszkańców, jak i służb ratowniczych naszej gminy.  

Z powodu wichury, która przechodziła przez nasz region, już w niedzielę 10 marca w godzinach popołudniowych w Zakrzowie strażacy OSP zabezpieczyli uszkodzoną ścianę budynku gospodarczego. Noc z 10/11 marca przyniosła największe straty. W Gogolinie na ulicy Strzeleckiej wichura zerwała poszycie całego dachu z budynku mieszkalnego i gospodarczego. Z budynku kurnika mieszczącego się w Gogolinie-Wygodzie zerwane zostało około 400 m. kw. poszycia dachu. Drzewo przewróciło się na przewody energetyczne, stwarzając zagrożenie porażeniem prądem w Obrowcu na ulicy Krapkowickiej. W Zakrzowie ucierpiał budynek filialny PSP, uszkodzone zostało poszycie dachu oraz częściowo zerwane ocieplenie budynku. Nocna nawałnica uszkodziła także dachy kilku innych budynków gospodarczych na terenie naszej gminy.

Uczestniczący w akcjach ratowniczych strażacy wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Także Gminne Centrum Reagowania od samego początku zabezpieczało działanie jednostek Straży Pożarnej, dostarczając plandeki, łaty drewniane, oraz inny sprzęt niezbędny do zabezpieczenia dachów. Strażacy, po ciężkiej nocy, otrzymali posiłek oraz gorące napoje. Sprawdziła się koncepcja Burmistrza dotycząca wyposażenia wszystkich gminnych jednostek OSP w plandeki oraz sprzęt konieczny do rozpoczęcia działań zabezpieczania dachów, a także wyposażenie gminnego magazynu w niezbędne ilości potrzebnego sprzętu, do zabezpieczenia prowadzonych działań ratowniczych i niesienia pomocy poszkodowanym.

W sytuacji coraz częstszych zagrożeń kryzysowych zachęcamy mieszkańców gminy Gogolin do logowania się do systemu alarmowania za pomocą sms-ów: SISMS poprzez stronę www.gogolin.pl.