Gogolińskie obchody 100 – lecia niepodległej Polski

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Gogolinie świętowano już od początku 2018 roku. W trakcie ostatnich miesięcy samorząd zorganizował szereg wydarzeń właśnie z tej okazji, m.in. cykl „Złotych Wykładów”. Główne obchody przypadły na miniony weekend. Od piątku do niedzieli (9 –11.11) w Gogolinie świętowały i dzieci, i dorośli, było uroczyście, sportowo, muzycznie i tanecznie.

Gogolińskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w piątek 9 listopada. Punktualnie o 11.11 uczniowie placówek oświatowych gminy Gogolin przyłączyli się do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Śpiewały m.in dzieci z gogolińskiego PP nr 1, które licznie zgromadziły się pod pomnikiem Karolinki i Karlika. Uroczysta akademia z udziałem przedszkolaków z PP nr 3 w Gogolinie odbyła się natomiast w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Gogolinie.

 

 

W sobotę kilkanaście trzyosobowych zespołów wyruszyło w Gogolinie na trasę gry terenowej „Śladami Niepodległej” zorganizowanej przez Młodzieżową Radę Miejską w Gogolinie i harcerzy 11. Drużyny Wędrowniczej „Spatium”. Uczestnicy musieli znaleźć sześć punktów kontrolnych, na których mieli do wykonania zadania takie jak: quiz historyczny, uzupełnienie tekstu Hymnu Polski czy też udzielenie pierwszej pomocy. Najlepsze zespoły otrzymały okolicznościowe statuetki oraz nagrody rzeczowe. Zwyciężył patrol w składzie: Jaś Baron, Tosia Sapok i Sylwia Zelent, którzy wyprzedzili patrol nr 3 w składzie Zuzanna Ryszytyło, Krzysztof Jaworski. Na trzecim miejscu sklasyfikowano patrol nr 2 w składzie: Zofia Baron, Michalina Wojtkiewicz i Jakub Zelent.

Drugą częścią imprezy w „Nutce Cafe” był koncert, podczas którego śpiewano pieśni związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a także młodzi artyści zaprezentowali swoje wiersze i zaśpiewali współczesne piosenki. Ponadto wszyscy uczestnicy wykonali niezwykłą flagę Polski poprzez odciśnięcie swoich dłoni pomalowanych na biało-czerwono.

 

 

Oficjalne obchody w Gogolinie rozpoczęły się 11 listopada złożeniem wieńców pod pomnikiem „Ofiarom Wojen i Przemocy”, następnie przedstawiciele samorządu i mieszkańcy uczestniczyli w mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie. Po zakończonej mszy, przy Alei Św. Urbana, Burmistrz Joachim Wojtala wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Czokiem i proboszczem parafii pw. NSPJ w Gogolinie ks. Aleksandrem Sydorem posadzili Jubileuszowy Dąb Niepodległości.

 

 

Piękna muzyka i taniec oraz zapierające dech w piersiach pokazy – nie sposób wyobrazić sobie lepszego zakończenia święta 100 – lecia niepodległej Polski. W szóstej już edycji Ogólnopolskiego Turnieju Tańca „Maestro 2018” puchar Burmistrza Gogolina trafił do Kacpra Rutki i Sary Litorowicz – pary, która zwyciężyła także w kategorii „open” tańców standardowych. W kategorii „open” tańców latynoamerykańskich najlepsi okazali się natomiast Filip Swětík i Anna Kaczmarek.

 

 

Świętowali również miłośnicy paintballa. W Gogolinie po raz piąty zorganizowana została paintballowa gra scenariuszowa Mad Max, z udziałem zawodników z całej Polski i świata. Organizatorzy: Paintball Team Combat i Quad Country przy współpracy z Paintball Primo Squad, ZOMO Paintball Team oraz Paintball w Polsce jak zwykle wykazali się profesjonalizmem i pomysłowością. Najmłodszy uczestnik miał 8 lat, najstarszy – 64 lata.