Uroczystość otwarcia Centrum Przesiadkowego

Dawniej zaniedbany i z niewykorzystanym potencjałem – dworzec kolejowy w centrum miasta nie stanowił dotychczas wizytówki Gogolina. Teraz to nowoczesne, niezwykle estetyczne i funkcjonalne Centrum Przesiadkowe cieszy oczy mieszkańców i podróżujących trasą Kędzierzyn-Koźle – Opole i stanowi jeden z najładniejszych obiektów w mieście Karolinki i Karlika.

Uroczyste otwarcie Centrum Przesiadkowego, z udziałem władz województwa, gminy Gogolin, województwa opolskiego oraz gminy Krapkowice i powiatu krapkowickiego, przedstawicieli PKS Strzelce Opolskie i Zakładu Linii Kolejowych w Opolu, radnych, lokalnych przedsiębiorców oraz osób zaangażowanych w realizację tej inwestycji odbyło się 19 października.

Jak podkreślił obecny na uroczystości Szymon Ogłaza – Członek Zarządu Województwa Opolskiego, Centrum Przesiadkowe w Gogolinie łączy w sobie tradycję i  nowoczesność. Dlatego nie mogło zabraknąć krótkiej historii kolejnictwa i jego wpływu na rozwój gospodarczy i społeczny Gogolina. Temat ten przedstawił zebranym Szymon Kliszewski – znawca lokalnej historii. O realizacji inwestycji od przejęcia dworca w 2014 r. do jego przebudowy w latach 2016 – 2018 opowiedział natomiast Krzysztof Reinert. Głos zabrał także włodarz Joachim Wojtala, który podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przebudowy dworca kolejowego w nowoczesne centrum przesiadkowe wraz z siedzibą biblioteki, inkubatorem przedsiębiorczości i stacją kreatywności. Szczególnym momentem piątkowego spotkania w nowych murach dworca kolejowego było poświęcenie obiektu przez księdza proboszcza Aleksandra Sydora.

Nie obyło się bez gratulacji i życzeń dalszego rozwoju. Te złożyli m.in. Szymon Ogłaza – Członek Zarządu Województwa Opolskiego, Andrzej Brzezina – Wiceburmistrz Krapkowic, Henryk Małek – Sekretarz Powiatu Krapkowickiego oraz Piotr Dancewicz – Dyrektor Biura Aglomeracja Opolska.  – Cieszę się, że Gogolin idzie z duchem czasu, a nawet jest o krok do przodu – mówił Szymon Ogłaza. – Centrum przesiadkowe ma służyć temu, aby trochę lepiej się nam oddychało, ma też wiele innych ważnych cech – jest funkcjonalną przestrzenią publiczną, która będzie służyła mieszkańcom, jest stacją biznesu i kreatywności, służy więc rozwojowi gospodarczemu – jest też przykładem nowoczesnej i dobrej architektury – dodał Ogłaza. – Macie tu w Gogolinie szczęście do „perełek” – mówił natomiast Henryk Małek – Sekretarz Powiatu Krapkowickiego, przekazując jednocześnie życzenia, by inwestycja służyła wszystkim mieszkańcom i przyczyniła się do usprawnienia infrastruktury komunikacyjnej. Wiceburmistrz Krapkowic Andrzej Brzezina zauważył natomiast, że inwestycja ta będzie służyła z powodzeniem nie tylko mieszkańcom Gogolina, ale również Krapkowic. – Jestem przekonany, że z tego obiektu w kolejnych latach będą korzystały setki, jak nie tysiące mieszkańców gminy Krapkowice. Już teraz sporo młodych ludzi, głównie studentów z naszej gminy dojeżdża na gogolińską stację samochodami i rowerami, a następnie przesiada się do pociągu, jadąc na uczelnie w Opolu i we Wrocławiu – mówił wiceburmistrz.

Z okazji oddania do użytku Centrum Przesiadkowego, wydany został kolejny, ósmy już „Zeszyt Gogoliński”, w którym w pigułce zawarto informacje dotyczące zarówno historii kolei w Gogolinie, jak również samej inwestycji. „Zeszyt” otrzymali zaproszeni na poranne spotkanie goście, jest on dostępny w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie oraz w jej filiach.  

Wieczorem odbyła się druga odsłona uroczystości z okazji otwarcia Centrum Przesiadkowego. Najpierw odbył się wspaniały koncert Orkiestry Rozrywkowej Happy Big Band z Mysłowic pod batutą Mirosława Kaszuby, a odrobinę historii kolejnictwa zaprezentował Szymon Kliszewski, później setka mieszkańców odbyła wieczorne zwiedzanie nowego Centrum Przesiadkowego.