Gogolińskie LO ma już 70 lat

Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Gogolinie działa już od 70 lat. Z tej okazji, w Zespole Szkół w Gogolinie odbyły się jubileuszowe uroczystości z udziałem absolwentów, byłych i obecnych pracowników, przyjaciół placówki oraz znamienitych gości.

Było podniośle, wzruszająco i sentymentalnie. Część oficjalną, która odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół, poprowadzili mgr Bożena Jakubowicz i mgr Michał Pastuszczak. Najpierw kilkaset zgromadzonych gości wysłuchało historii placówki, przeplatanej przepięknymi i wzruszającymi utworami w wykonaniu uzdolnionych absolwentów tej szkoły. Przywołano wiele zdarzeń, sukcesów, nazwisk, które wpisały się w historię liceum, a podniosły nastrój spotęgowały utwory takie jak: „Wspomnienie” i „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, „Radość z najpiękniejszych lat”, czy „Ale to już było”.

Gościem honorowym jubileuszowej uroczystości był arcybiskup Alfons Nossol, który wygłosił wykład pt. „Świadkowie Jana Pawła II”. Arcybiskup przywołał również własne wspomnienia z młodzieńczych lat i opowiedział o latach szkolnych. Niemal godzinna prelekcja przeniosła wszystkich obecnych w przeszłość i pozwoliła lepiej poznać Karola Wojtyłę.

Bardzo podniosłym momentem uroczystości było przekazanie na ręce dyrektor Violety Zajączkowskiej Medalu Świętego Urbana. Odznakę honorową „Zasłużony dla miasta Gogolina” przyznali Liceum Ogólnokształcącemu im. KEN, radni Rady Miejskiej w Gogolinie 13 czerwca bieżącego roku. Medal wręczył Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czok. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, nagroda „Zasłużony dla Gogolina” to uhonorowanie wszystkich, którzy przez 70 lat współtworzyli historię Liceum Ogólnokształcącego w Gogolinie: dyrekcji, grona pedagogicznego, personelu administracyjnego i uczniów. To właśnie Oni, na przestrzeni ostatniego 70 – lecia, dzięki swojemu zaangażowaniu, pasji i oddaniu, kreowali wizerunek tej szkoły, która dziś bez wątpienia stanowi wizytówkę i chlubę Gogolina.

Po zakończeniu części oficjalnej, dyrektor placówki oraz burmistrz Gogolina podpisali także porozumienia o współpracy z Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Opolskiego oraz 10. Opolską Brygadą Logistyczną, które otworzą szkole nowe możliwości rozwoju i kształcenia młodzieży. Był też czas na sentymentalne spotkania po latach w salach lekcyjnych, zwiedzanie szkoły, a także obejrzenie fotografii z dawnych lat.

 

 

W niedzielne przedpołudnie w kościele pw. NSPJ w Gogolinie odprawiona została msza święta w intencji absolwentów, nauczycieli i pracowników Liceum Ogólnokształcącego. Mszy, z udziałem księży - absolwentów LO, przewodniczył Biskup Opolski ks. Rudolf Pierskała.