Koncepcja nowej pływalni i basenu

Zewnętrzne i wewnętrzne baseny rekreacyjne i sportowe, wraz z kompleksem zjeżdżalni, sauną, jacuzzi i placami zabaw – tak może wyglądać gogoliński basen już za kilka lat. Opracowany Program Funkcjonalno – Użytkowy rozbudowy tego obiektu został przedstawiony radnym podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej 30 sierpnia.

Program zakłada rozbiórkę istniejącego budynku krytej pływalni oraz budowę nowego obiektu. Wewnątrz miałby znaleźć się główny basen o wymiarach 25 x 12,5m z pięcioma torami umożliwiającymi organizowanie międzyszkolnych zawodów, a także niecka rekreacyjna z takimi funkcjami jak masaż karku, gejzer, leżanki i siedziska z dyszami masaży podwodnego i powietrznego. Pływalnia zostałaby również wyposażona w wannę jacuzzi, a także brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią prostą dla dzieci oraz parasolem wodnym. W części sportowej zaplanowano natomiast salę fitness i siłownię. W holu zaprojektowano punkt elektronicznej obsługi klienta, a w szatniach – od 300 do 350 szafek, co pozwoliłoby na jednoczesne korzystanie z obiektu od 200 do 220 osób.

W ramach inwestycji powstać miałby również 50 – metrowy basen zewnętrzny wraz z częścią rekreacyjną, czyli leżankami wodnymi z masażem, siedziskami wodnymi z masażem, biczami wodnymi, masażerami karku, grotą sztucznej fali, gejzerem wodnym, skałą z wodospadem, brodzikiem dla dzieci z fontanną i zjeżdżalnią. W części wschodniej obiektu zlokalizowane zostałyby trzy zjeżdżalnie wodne: rodzinna trzytorowa, zjeżdżalnia rurowa oraz zjeżdżalnia dziecięca. Powstać miałby także wodny i „suchy” plac zabaw. Na zewnątrz budynku zaprojektowano wyizolowaną zielenią, intymną strefę dla użytkowników saun. Nad częścią saunarium zaplanowano zielony dach z funkcją tarasu, dostępny dla użytkowników plaży.

W wyniku przebudowy gogolińskiego basenu miałby powstać atrakcyjny obiekt, nie tylko dla mieszkańców gminy Gogolin, ale również całej aglomeracji krapkowicko – gogolińskiej.
Chcemy wybudować nowoczesny, funkcjonalny i atrakcyjny obiekt na miarę XXI wieku – mówi Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. Szacunkowy koszt budowy takiego kompleksu basenowo – rekreacyjnego to ok. 30 i pół miliona złotych. Posiadanie przez Gminę Gogolin Programu Funkcjonalno – Użytkowego pozwoli na ubieganie się o dodatkowe środki finansowe na realizację tej inwestycji. – Będziemy przygotowani, jeśli pojawi się możliwość aplikowania o fundusze z Unii Europejskie. Rozważamy również możliwość aplikowania o środki w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego – mówi burmistrz. – Dzięki Programowi wiemy w jakim kierunku chcemy iść i co na bazie tego terenu możemy zrobić, możemy też szukać dodatkowych źródeł finansowania.  Jednak na ten moment naszym priorytetem jest budowa wiaduktu w Gogolinie oraz nowego układu komunikacyjnego. Dopiero po zrealizowaniu celów zawartych w naszej Strategii Rozwoju Gminy Gogolin będziemy mogli podjąć działania w stronę realizacji nowych inwestycji – dodaje Burmistrz Gogolina.