Malarsko i artystycznie w Gminie Gogolin

Kamień Śląski po raz kolejny rozkwitł malarsko i artystycznie, gdy na zaproszenie Burmistrza Joachima Wojtali, przybyli utalentowani artyści z Czech, Słowacji i Polski, by z wyjątkową pasją i pracowitością uwiecznić na swoich obrazach piękno naszej gminy.

Tematyka i technika Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, który odbył się od 3 do 12 sierpnia w Kamieniu Śląskim, były bardzo zróżnicowane. Obrazy tworzono za pomocą farb akrylowych, olejnych oraz akwarelowych. Ponadto powstały prace w grafice czarno-białej oraz malowane kolorowymi pastelami. Artyści uchwycili harmonię zabytkowej architektury pałacu Odrowążów, pieców wapienniczych oraz piękno ruin zamku w Zakrzowie. Nie zabrakło także motywów przyrodniczych i kwiatowych. Partnerską gminę Gniewino reprezentował, zakochany w impresjonizmie i uwielbiający nasz śląski kołacz, artysta malarz Jacek Gorzawski, założyciel Stowarzyszenia Twórców Niezależnych „AMARANT”, a to co tworzy musi mieć duszę i tę duszę widać na obrazach artysty. Wraz z Jackiem Gorzawskim przyjechały malarki: Janina Kulma i Halina Patok. Czeskie miasto Jablunkov uosabiał Paweł Wałach – niezwykle utalentowany artysta malarz pochodzący z Cieszyna, członek Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Republice Czeskiej. Uznawany jest za ostatniego zaolziańskiego malarza , który podejmuje tematykę folkloru. Z partnerskich Łodygowic przyjechała do nas twórczyni Barbara Fijak-Ryczek ze świetnie zapowiadającą się malarsko 15- letnią córką Laurą. Artystki po wieloletnim pobycie w Hiszpanii postanowiły realizować się twórczo i powróciły w rodzinne ukochane Beskidy. Słowację i Kysucke Nove Mesto na plenerze reprezentowały dwie osoby: Ingrid Jancikova i Stanislav Luhowy, niezwykle zdolni i kreatywni artyści. Ingrid jako początkująca malarka chłonęła wiedzę od swych starszych kolegów, ciesząc się z każdej najdrobniejszej wskazówki. Stanislav z kolei w wyjątkowy i rzadko spotykany sposób malował swoje prace używając do tego celu własnych palców, co dało niespotykane efekty. Naszą gminę reprezentowała niezwykle zdolna Khrystyna Dransweld, mieszkająca od 4 –ech lat w Zakrzowie, absolwentka  Lwowskiej Wyższej Szkoły Malarstwa, która tworzy swe obrazy w delikatnej technice akwarelowej. Ukochanymi motywami Pani Khrystyny są barwne kwiaty oraz przepiękne pejzaże.  Drugą osobą reprezentującą gminę Gogolin był  Joachim Stiebler - artysta, który od wielu już lat tworzy wyjątkowe prace w akwareli i akrylu. Znawca historii i podróżnik piszący piękne wiersze.

Plener Malarski zorganizowany przez gminę Gogolin w ramach Budżetu Obywatelskiego w doskonały sposób spełnił swoją ideę, która przyświeca organizacji tego typu imprez, a mianowicie wymiana doświadczeń, porady międzypokoleniowe, bo przecież wiek uczestników był bardzo zróżnicowany, oraz obcowanie z wieloma technikami malarskimi. Ogrom pracy w tym zakresie wykonała Komisarz pleneru - Katarzyna Kate Bauer, mieszkanka przepięknego Roztocza, niezwykle kreatywna i zdolna malarsko Lublinianka. Organizatorka wielu plenerów i konkursów plastycznych. Ilustratorka książek i publikacji, pisarka i reporterka radiowa. Artystka o niekończącej się pomysłowości i talencie jednoczenia ludzi. Pani Katarzyna rysowała zabawne historyjki upamiętniające wydarzenia poszczególnych dni, powstał z nich oryginalny album, który artyści na czele z Panią Komisarz wręczyli Panu Burmistrzowi Joachimowi Wojtali w trakcie ostatniego spotkania.

Wszystkie prace malarskie, które powstały w trakcie trwania pleneru zostały zaprezentowane 10 sierpnia na wernisażu w Sebastianeum Silesiacum. A obecnie można je podziwiać wraz z dodatkową wystawą Jacka Gorzawskiego w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie.