Śpiewali w morzu, koncertowali na promenadzie

Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina wzięła udział w tygodniowej trasie koncertowej w partnerskim Gniewinie, Cekcynie oraz Ciechocinku. Muzykom towarzyszył Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala oraz Barbara Herok – reprezentująca Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie.

Udział w oficjalnych uroczystościach, spotkaniach, mszy świętej, a następnie przemarszu i koncercie z okazji Święta Wojska Polskiego – to najkrótsze streszczenie pierwszego dnia w partnerskim Gniewinie na Pomorzu. Po mszy oraz krótkim oficjalnym spotkaniu wójta Walczaka i burmistrza Wojtali odbyła się świąteczna parada z udziałem orkiestr: strażackiej z Gniewina i młodzieżowej z Gogolina, organizacji lokalnych i miłośników militariów, którzy defilowali wraz z wojskowym uzbrojeniem. Ostatnią częścią obchodów był piknik, na którym swoje umiejętności zaprezentowali strongmani z kraju i zagranicy, a następnie na scenie wystąpiła gogolińska orkiestra pod kierunkiem Rafała Jilga. Spontaniczny koncert na promenadzie Jeziora Żarnowieckiego oraz przedpołudniowe odśpiewanie pieśni „Poszła Karolinka do Gogolina” na bałtyckiej plaży w Dębkach były kolejnymi elementami wizyty w partnerskiej gminie Gogolina – Gniewinie. 

Drugim etapem podróży grupy samorządowo – orkiestrowej w ramach współpracy z gminami partnerskimi był Cekcyn. Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala odwiedził kończącą się budowę tamtejszego przedszkola i rozmawiał z samorządowcami o inwestycjach prowadzonych w gminach, które współpracują ze sobą od 5 lat w ramach Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. Niekończące się oklaski towarzyszyły muzykom Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gogolina, podczas niezwykle ekspresyjnego koncertu w amfiteatrze nad jeziorem Wielkim Cekcyńskim. 90 minutowy koncert po raz kolejny potwierdził, że muzyka łączy pokolenia i krainy.

Ostatni etap prezentacji gminy Gogolin w ośrodkach partnerskich miał miejsce w Ciechocinku. Młodzieżowa Orkiestra Dęta zagrała tam dwa koncerty. Pierwszy – plenerowy w tamtejszych tężniach a następnie na scenie amfiteatru w Ciechocinku otwierając tegoroczny festiwal „Happy Jazz Music”. Oprócz koncertów odbyło się spotkanie burmistrza Wojtali z Przewodniczącym Rady Miasta w Ciechocinku Marcinem Zajączkowskim. Samorządowcy rozmawiali m.in. o funkcjonowaniu służby zdrowia na poziomie gminnym i zapoznali się z działaniem tamtejszego Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego w tym mieście.

–Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom i wspaniałej publiczności podczas wszystkich koncertów naszej orkiestry –  podsumował wyjazd burmistrz Joachim Wojtala. – Udało nam się pokazać naszą gminę zarówno jako partnera gospodarczego i kulturalnego, a także uzyskać wiele cennych wskazówek, które będziemy mogli wykorzystać w działaniach naszej gminy. Ogromne podziękowania należą się całej orkiestrze za wspaniałe koncerty, w które włożyli mnóstwo pracy i energii – dodał burmistrz Wojtala.