Miód Impreza

Euroregion baner miód.jpeg

W dniach 1-2 września br. w Gminie Gogolin, w ramach projektu „Miód Impreza”, gościli pszczelarze z partnerskiego miasta Jablunkov i okolic. Projekt ten realizowany jest w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 w Euroregionie Pradziad, współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE. Głównym celem projektu jest wzrost powiązań transgranicznych pomiędzy środowiskami pszczelarskimi oraz mieszkańcami naszych regionów poprzez wzbudzenie zainteresowania i zachęcenie do głębszego poznania partnera zagranicznego z szczególnym naciskiem na zdrowy styl życia związany z wykorzystaniem miodu w codziennej diecie człowieka.

W dniu 1 września pszczelarze z Republiki Czeskiej odwiedzili swoich polskich kolegów na ich pasiekach, co stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i ożywionych dyskusji związanych z pszczelarstwem.

W niedzielne popołudnie (2 września) podczas Dożynek Wojewódzkich na stadionie miejskim w Gogolinie odbyło się natomiast wielkie święto pszczelarskie i spotkanie przy i wokół miodu. W ramach projektu przygotowano specjalne stoisko, na którym odbywała się edukacja pszczelarska, degustacja polskich i czeskich miodów oraz degustacja specjałów wykonanych na bazie miodu. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyło się ciasto miodowe oraz możliwość degustacji poszczególnych miodów na waflach.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się specjalnie przygotowane ulotki z informacjami o miodzie oraz jego wpływie na zdrowie człowieka. Najmłodsi uczestnicy imprezy mogli wykazać się swoją wiedzą o pszczołach i miodzie podczas specjalnie przygotowanego dla nich konkursu.