Uroczystości patronalne i jarmark u św. Jacka

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w tegorocznych Uroczystościach Metropolitalnych ku czci św. Jacka, które odbywały się w dniach 11-13 sierpnia w Kamieniu Śląskim. Tradycyjnie, towarzyszył im Jarmark Odpustowy.

Sobotniej wieczornej mszy św. pontyfikalnej przewodniczył emerytowany Ksiądz Biskup Jan Wieczorek, który obchodzi w bieżącym roku 60. rocznicę święceń kapłańskich. Z okazji tak pięknego jubileuszu, Czcigodnemu Biskupowi w imieniu własnym, samorządu oraz mieszkańców gminy Gogolin najlepsze życzenia zdrowia, pomyślności i Bożego błogosławieństwa przekazał Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. Oprawę muzyczną tej wyjątkowej mszy przygotowała Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina, która zagrała koncert również wieczorem na placu przed Sanktuarium św. Jacka.

 

 

Niedzielnej uroczystej odpustowej sumie pontyfikalnej przewodniczył arcybiskup Alfons Nossol, emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej. W trakcie nabożeństwa zostały odnowione przyrzeczenia złożone podczas przyjęcia sakramentu bierzmowania. W mszy uczestniczyli także: Arcybiskup Senior Damian Zimoń, Biskup Senior Jan Wieczorek, Biskup Opolski Andrzej Czaja, Biskup Pomocniczy Diecezji Gliwickiej Andrzej Iwanecki, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Katowickiej Adam Wodarczyk oraz Biskup Pomocniczy Diecezji Opolskiej Paweł Stobrawa, a także naukowcy i samorządowcy. Po mszy św. nastąpiła procesja z Najświętszym Sakramentem do Sanktuarium św. Jacka, a przed uroczystym nabożeństwem ku czci Ducha Świętego na placu przed Sanktuarium wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta z Gniewina.

 

 

Jak co roku, Urząd Miejski w Gogolinie we współpracy z Sanktuarium św. Jacka zorganizował Jarmark Odpustowy u św. Jacka. Na scenie w przypałacowym parku wystąpiła Karolina Trela oraz Czesław Jakubiec – śpiewak operowy który przeniósł licznie zgromadzoną publiczność w muzyczny i komediowy świat operetki i musicalu. Nie zabrakło też ogródków gastronomicznych, stoisk odpustowych i Uśmiechniętego Miasteczka. Tym razem jednak swoje stoiska promocyjne przygotowali również Centrum Informacji Turystycznej w Kamieniu Śląskim, przedstawiciele gminy Gniewino, Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A., a także artyści, biorący udział w Międzynarodowym Plenerze Malarskim. XV Jarmark Odpustowy u św. Jacka zakończyła zabawa taneczna. O oprawę muzyczną zadbała sołtys Kamienia Śląskiego.

 

 

Tradycyjnie, Jarmarkowi Odpustowemu u Św. Jacka w Kamieniu Śląskim towarzyszyły Zawody w Rzucie Kamieniem, które zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego, Stowarzyszenie Sportowo – Rekreacyjne „Kamyki” wraz z Zespołem Rekreacyjno – Sportowym w Gogolinie. W kategorii kobiet podobnie jak w ubiegłym roku zwyciężyła Agnieszka Grygiel z wynikiem 6, 54 m. Na drugim miejscu znalazła się Ewelina Sleziona (5,65), a na trzecim Klaudia Gorzel, która kamień wyrzuciła na odległość 5,06 m. Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Rafał Kauf, który podobnie jak w ubiegłym roku zdobył I miejsce z wynikiem 11,52. Tuż za nim znalazł się Krzysztof Pudelko z wynikiem 10,95, na trzecim zaś miejscu uplasował się Kamil Roskosz (10,37).