20 – lecie Programu Odnowa Wsi w Gminie Gogolin

Program „Odnowa Wsi” działa w gminie Gogolin już od 20 lat! Uroczystość z tej okazji odbyła się w miniony piątek 10 sierpnia w Kamieniu Śląskim.

Zaproszenie Burmistrza Gogolina Joachima Wojtali przyjęli sołtysi, przewodniczący zarządów dzielnic oraz wszystkie osoby zaangażowane w realizację Programu „Odnowa Wsi”. Nie zabrakło też Eksperta Programu Odnowy Wsi, Posła na Sejm RP Ryszarda Wilczyńskiego i Wicemarszałka Województwa Opolskiego Romana Kolka, którzy z okazji jubileuszu przekazali podziękowania i gratulacje. Nie obyło się też bez podziękowań i gratulacji ze strony samorządu gminy Gogolin.  –Chcemy wszystkim państwu serdecznie podziękować za Wasze zaangażowanie, rozpowszechnianie idei odnowy wsi jako metody rozwoju gminy, a także kształtowanie wspólnej polityki lokalnej – mówił włodarz miasta i gminy Joachim Wojtala. Burmistrz podkreślił również, że nie zna drugiego takiego programu, który by tak jak Program „Odnowa Wsi” inspirował do działania i budował społeczeństwo obywatelskie. Z okazji tego pięknego jubileuszu, wszyscy sołtysi i przewodniczący zarządów dzielnic otrzymali pamiątkowe starodruki, a także rollupy, czyli rozkładane bannery, które będą świetną promocją poszczególnych sołectw i dzielnic podczas imprez w gminie, czy w Polsce i za granicą. Z podziękowaniami za wsparcie, dotychczasową współpracę i pomoc w realizacji projektów, burmistrz zwrócił się również do posła Ryszarda Wilczyńskiego, wicemarszałka Romana Kolka oraz księdza prałata Alberta Glaesera.

Podniosłą chwilą podczas jubileuszowej uroczystości było uroczyste wręczenie Odznak Honorowych „Zasłużony dla miasta Gogolina” oraz Nagród Honorowych „Statuetek Karolinki”. Medal św. Urbana z rąk Burmistrza Gogolina oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej odebrała mieszkanka Kamienia Śląskiego Bronisława Kałuża, a także mama odznaczonej pośmiertnie śp. Barbary Jaskólskiej – Zofia Jaskólska. Statuetki Karolinki wręczyli natomiast Przewodniczący Kapituły Eryk Boronczyk, Sekretarz Kapituły Bogusław Leśkiewicz oraz Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. Nagrody te odebrali: Krystyna Broj, Barbara Herok i Odilo Gebauer.

Po oficjalnej części jubileuszowej uroczystości nadszedł czas na biesiadę. Liderzy odnowy wsi, wraz z najbardziej zaangażowanymi mieszkańcami sołectw i dzielnic świętowali razem z Gminną Orkiestrą Dętą z Gniewina, Karoliną Trela oraz Ingą Papkalą.  Wcześniej, zaproszeni goście uczestniczyli także w wernisażu prac Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, który odbył się Sebastianeum Silesiacum.