Finał Artystycznego Lata w Gogolinie

Fantastyczne koncerty, warsztaty rzemiosła artystycznego, industrialna karawana oraz pokaz multimedialny na piecach wapienniczych – tegoroczny finał „Artystycznego Lata” w Gogolinie (21-22.07) obfitował w wyjątkowo bogaty program.

Sobotnią imprezę w rytmach reggae i dancehall rozpoczął Artaszes Barojan – znany jako ARCI. Na scenie pojawił się również zespół Universe, znany z takich utworów jak „W perły zmienić deszcz”, czy „W taką ciszę” oraz Jozef Pavlusík — laureat czesko – słowackiego programu „Má Talent”. Gwiazdą wieczoru była Natalia Szroeder, z którą gogolińska publiczność chętnie śpiewała takie przeboje jak: „Lustra”, czy „Parasole”.

 

 

Niedzielna odsłona finału „Artystycznego Lata” była wyjątkowa, za sprawą Dni Przemysłu i Żeglugi, odbywających się w ramach międzynarodowego projektu InduCult 2.0. W „industrialnym miasteczku” pod piecami wapienniczymi Dombrovsky’ego można było m.in. stworzyć własną ceramikę, zobaczyć pokaz rzeźbiarski piłą mechaniczną oraz kowalstwa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też stoiska edukacyjne. Każde dziecko mogło przez chwilę poczuć się jak prawdziwy naukowiec badając niezwykłe właściwości wody; można było też wykazać się kreatywnością, tworząc konstrukcje z kukurydzianych chrupek.

O muzyczno – taneczną stronę niedzielnej odsłony finału zadbały niezawodne gogolińskie mażoretki „ArriVa” oraz grupa taneczna Sierra z Krapkowic. Największe przeboje grupy Dżem zabrzmiały w wykonaniu zespołu Salem, a hity takich gwiazd jak: The Beatles, Czesław Niemen czy Czerwone Gitary zagrali Zespół Żuki i Joachim Perlik. Prawdziwą muzyczną ucztą był koncert Ani Wyszkoni, która zachwyciła gogolińską publiczność nie tylko wspaniałym wokalem, ale również ogromnym profesjonalizmem i niezwykłą atmosferą.  

 

 

Do historii z pewnością przejdzie pokaz audiowizualny, jaki na zakończenie tego niezwykłego weekendu, przygotował Urząd Miejski w Gogolinie we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Piece wapiennicze Dombrovsky’ego w Gogolinie na kilkanaście minut rozświetliły się feerią barw, a fragmenty ich fasady wirowały w rytm muzyki. Nie zabrakło też elementów związanych z lokalną kulturą przemysłową Gogolina i Krapkowic – można było zobaczyć jak wyglądał proces wypalania wapna; na piecach pojawiły się również kwiatowe ornamenty, które można znaleźć m.in. na gogolińskiej porcelanie oraz nawiązania do Śląskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Otmęt”.

 

 

Sponsorem tegorocznego finału „Artystycznego Lata w Mieście” był Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. 

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest Spółką odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W 2017 r. Spółka rozpoczęła budowę kluczowego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Zdzieszowice–Wrocław na terenie woj. dolnośląskiego i opolskiego.

Projekt służy dywersyfikacji i poprawie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego. Ważną korzyścią dla gmin będzie odprowadzany corocznie podatek od nieruchomości. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.

Budowa ww. inwestycji jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.