Pół wieku współpracy

Miasto Schongau na Bawarii, które jest miastem partnerskim dla Gogolina, obchodziło w miniony weekend (28-30.09) jubileusz 50 -lecia współpracy z miastami partnerskimi. W uroczystościach tych wzięła udział także oficjalna delegacja Gminy Gogolin.

Pierwszymi miastami, które nawiązały formalną współpracę z Miastem Schongau były: Colmar we Francji, Lucca we Włoszech i Sint-Niklaas w Belgii. Oficjalne podpisanie umów partnerskich miało miejsce w 1962 roku. Kilka lat później – w 1970 roku do grona miast partnerskich dołączył Abingdon w Anglii a w 1996 roku także Gogolin.

Z okazji półwiecza współpracy pomiędzy miastami, na zaproszenie Burmistrza Karl-Heinza Gerbl do Schongau przyjechały delegacje wszystkich miast, aby razem uczcić ten wyjątkowy jubileusz. Sześcioosobowej delegacji Gminy Gogolin przewodniczył Zastępca Burmistrza Krzysztof Długosz. W składzie delegacji byli ponadto: Sekretarz Gminy Bogusław Leśkiewicz, Radna Rady Miejskiej Waltrauda Wicher, naczelnik i zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji – Arnold Joszko i Robert Smiatek oraz księgowa Gminnego Ośrodka Kultury Barbara Polanski.

W piątek wieczorem, w miejskim muzeum została otwarta okolicznościowa wystawa, na której oprócz oryginałów podpisanych umów partnerskich sporządzonych na pergaminie zobaczyć można było liczne pamiątki i zdjęcia dokumentujące wieloletnią współpracę pomiędzy mieszkańcami sześciu miast partnerskich. Wśród wielu eksponatów można było dostrzec także symbole przywiezione przez niemieckich samorządowców i mieszkańców z wizyt w Gogolinie.

Na miejskim placu zorganizowany został trzydniowy festyn pod nazwą „Bez granic”. Występy zespołów artystycznych i kiermasze zachęcały mieszkańców Schongau do zapoznania się z wielokulturowością i otwartością Unii Europejskiej, dzięki której możliwe jest swobodne przemieszczanie, wymiana gospodarcza i wzajemne kontakty pomiędzy ludźmi różnych nacji. Bardzo ciekawą inicjatywą przeprowadzoną przez gospodarzy jubileuszu był nocny koncert organowy w wykonaniu organistów reprezentujących miasta partnerskie z Anglii, Francji, Belgii i Niemiec.

Podsumowaniem wizyty była ekumeniczna msza odprawiona w parafialnym kościele w Schongau oraz wspólny niedzielny obiad, na którym omówione zostały szczegóły dalszej współpracy, w szczególności w zakresie wymiany doświadczeń pomiędzy szkołami i stowarzyszeniami.