O Żniwnioku i innych kulturalnych wydarzeniach

W ubiegły czwartek (21.06) w Urzędzie Miejskim w Gogolinie odbyło się spotkanie Burmistrza Joachima Wojtali z sołtysami, przewodniczącymi zarządów dzielnic, przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń oraz kół DFK, by wspólnie omówić kalendarz letnich wydarzeń kulturalnych i sportowych w Gminie Gogolin. Spotkanie odbyło się w ramach Porozumienia na rzecz Lokalnego Partnerstwa.

Tematem, któremu poświęcono najwięcej uwagi były sprawy organizacyjne związane z tegorocznymi uroczystościami dożynkowymi, kompleksowo omówionymi przez Dyrektora GOK Iwonę Cimek. Obchody te będą miały miejsce 9 września na Placu Benedyktyńskim w Gogolinie. Msza św. dziękczynna zaplanowana jest na godzinę 11.00 w kościele pw. NSPJ, natomiast przemarsz korowodu dożynkowego rozpocznie się o godzinie 14.30. Wydarzeniom Święta Plonów, tradycyjnie towarzyszyć będzie Turniej Sołectw, w ramach którego rozstrzygnięte zostaną konkursy na najpiękniejszą koronę żniwną, najciekawszy wóz dożynkowy oraz najefektowniejszą wystawę płodów rolnych. Na szczególną uwagę zasługują 2 konkursy. Pierwszy pod nazwą „W hołdzie Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową”, w którym uczestnicy będą mogli wykazać się wyjątkowym artyzmem poprzez dowolność formy i wykorzystanej techniki w pracy konkursowej. Wszelkich informacji na ten temat udziela pracownik Wydziału Promocji Beata Schnurpfeil. Drugi konkurs – „Nasze smaki – nasze korzenie ” pozwoli po raz kolejny nawiązać do prezentacji kuchni regionalnych naszych samorządowych partnerów, a mieszkańcom delektować się różnymi smakami wybranych potraw przygotowanych przez mieszkańców gmin partnerskich. Gościem specjalnym będzie zespół „FRELE”.

 

 

W dniach 7 – 8 lipca na Placu Benedyktyńskim odbędzie się pierwsza odsłona „Artystycznego Lata – 2018”, która rozpocznie obchody 20 – lecia partnerstwa z czeskim miastem Jablunkov. Na scenie pojawią się więc czeskie akcenty artystyczne, a zwieńczeniem dwudniowej imprezy będzie koncert Haliny Mlynkovej. Na finał Artystycznego Lata zapraszamy dwa tygodnie później – 21 i 22 lipca, w trakcie którego wystąpią gwiazdy polskiej estrady: Ania Wyszkoni i Natalia Szroeder.

Tegoroczne metropolitalne uroczystości ku czci Św. Jacka w Kamieniu Śląski oraz doroczny Jarmark Odpustowy u św. Jacka odbędą się w drugi weekend sierpnia (11 – 12.08). Jednakże już w przeddzień tych uroczystości, w piątek 10 sierpnia zaplanowano specjalne, jubileuszowe spotkanie z okazji 20 – lecia Programu Odnowa Wsi w Gminie Gogolin. Poinformował o tym gminny koordynator Programu – Krzysztof Reinert. Obchodom towarzyszyć będzie poplenerowa wystawa prac wykonanych przez artystów Międzynarodowego Pleneru Malarskiego oraz prezentacja fotografii pod nazwą „Galeria na płocie”, oddających piękno ziemi gogolińskiej.

Fundusz Sołecki był kolejnym tematem spotkania. Patrycja Bugno – odpowiedzialna za budżet funduszu z ramienia urzędu miejskiego, przekazała uczestnikom informację o terminie, w którym poznają wysokość kwoty ze środków funduszu, przypadającej danemu sołectwu oraz przedstawiła warunki i końcowy termin składania wniosków na realizację własnych przedsięwzięć.

Ostatnim punktem spotkania był apel wystosowany przez naczelnika Gminnego Centrum Reagowania Tadeusza Byrskiego o zachowanie bezpieczeństwa w trakcie żniw, w czasie kąpieli wodnych i imprez sołeckich oraz zwrócenie szczególnej uwagi na zachowania dzieci, by nie dochodziło do wypadków. Zwrócił się z prośbą o przekazywanie informacji dotyczących uszkodzonych elementów na placach zabaw, by można je w krótkim czasie naprawić, zapewniając bezpieczną zabawę naszym najmłodszym mieszkańcom.