Z przyjacielską wizytą w Schongau

W dniach od 30 maja do 3 czerwca, czternastoosobowa grupa mieszkańców z Gminy Gogolin pod kierownictwem Sekretarza Gminy Bogusława Leśkiewicza przebywała w partnerskim mieście Schongau na Bawarii.

W skład delegacji weszli przedstawiciele różnych środowisk Rady Miejskiej, Klubu Seniora, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Mniejszości Niemieckiej, mieszkańców sołectw oraz Urzędu Miejskiego w Gogolinie. Delegacja wyjechała do Niemiec na zaproszenie burmistrza Falka Sluytermana Van Langeweyde oraz tamtejszego koła przyjaciół miast partnerskich. W czwartek cała grupa wzięła udział w uroczystej Mszy św. oraz procesji Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która przebiegała ulicami w obrębie murów starego miasta. W piątek uczestnicy wyjazdu wraz z Kornelią Funke zwiedzili Schongau, a następnie zostali przyjęci przez Burmistrza w Ratuszu. Spotkanie było okazją do przekazania oficjalnej korespondencji Burmistrza Gogolina oraz nawiązania do historii naszych kontaktów. W jego trakcie Burmistrz Sluyterman zacytował słowa inicjatora współpracy pomiędzy Gogolinem, a Schongau – Luitpolda Brauna, który powiedział, że prawdziwa współpraca, to nie podpisy na oficjalnej deklaracji, a żywa przyjaźń pomiędzy mieszkańcami miast partnerskich. Po południu wszyscy udali się do przepięknego kościoła pielgrzymkowego w Wies, gdzie przewodnikiem był zasłużony mieszkaniec Schongau Helmut Schmidbauer. W sobotę grupa gogolińska udała się wraz z przyjaciółmi z Schongau do zamku Neuschwanstein oraz miasta Füssen.

W celu jeszcze lepszej integracji wszyscy uczestniczy wyjazdu byli zakwaterowani u rodzin, co pozwoliło na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni.  Szczególne podziękowania należą się Urszuli Diesch z Ratusza w Schongau oraz Evelyn Schmidbauer z koła przyjaciół miast partnerskich.