Gogoliński rajd rowerowy

Doroczny „Gogoliński Rajd Rowerowy” cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem. Mobilizuje do aktywności, jest okazją do odkrywania atrakcyjnych miejsc w najbliższej okolicy.

Organizatorzy dbają o to, aby trasa rajdu co roku była inna. Tym razem prowadziła do Ligoty Dolnej i Zakrzowa. Rowerzyści zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe  wyruszyli drogami polnymi i leśnymi w kierunku Ligoty, gdzie czekał sołtys Waldemar Wotka. Sołtys jest miłośnikiem i propagatorem   historii  miejscowości, w której przed II wojną światową funkcjonowało lotnisko i ośrodek szkolenia szybowcowego. Uczestnicy rajdu mieli okazję zwiedzić utworzoną przez mieszkańców Izbę Pamięci Lotnictwa oraz zapoznać się z obecną działalnością entuzjastów tego niezwykłego sportu. Zaproszeni piloci z wielkim zaangażowaniem  opowiadali o swojej podniebnej pasji, którą również dziś w Ligocie można realizować. Tradycje lotnicze  tu nie zaginęły, obecnie funkcjonuje w miejscowości  Klub „Ikar”, który dysponuje motolotniami, paralotniami i ultralekkim  samolotem. Uczestnicy rajdu podziwiali więc piękne lotnicze maszyny, zapoznali się również z koncepcją odbudowy lotniska.  W Ligocie przygotowano również piknik podczas którego zorganizowano loterię dla najmłodszych uczestników, którzy otrzymali plecaki i światła do jazdy rowerowej nocą.

W programie nie mogło zabraknąć wędrówki na pobliską górę na której znajduje się  nieczynny piec wapienniczy z płaskorzeźbą przedstawiającą Ikara.

Ostatni etap wycieczki „prowadził” do Zakrzowa, gdzie wraz z właścicielem - panem Siegmundem Dransfeldem, zwiedzano Hotel „Lucja” mieszczący się w odbudowanym niedawno pałacu.

 

 

W rajdzie uczestniczyło 71 osób, grupa przejechała 20 km, najmłodszy uczestnik rajdu liczył 6 lat, a najstarsza uczestniczka - pani Jadwiga Mosińska zachwyciła kondycją godną pozazdroszczenia. W związku z tym, że rok 2012 jest rokiem turystyki rowerowej organizatorzy zachęcają do korzystania z tej formy rekreacji ruchowej i zapraszają na rowery.

Organizatorem rajdu był Urząd Miejski w Gogolinie, Gminny Ośrodek Zdrowia, odblaskowe kamizelki oraz nagrody rzeczowe przekazało Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze - w ramach akcji „Bezpiecznie na rowerze”. Koordynatorem projektu był Piotr Giecewicz. Podczas rajdu promowano program profilaktyczny „Zdrowa Gmina” realizowany w gminie Gogolin.