Złoty wykład profesora Nicieji

To była niezwykle mądra i ciekawa lekcja historii. O roli Konstytucji 3 Maja w odzyskaniu niepodległości Polski, mieszkańcom gminy Gogolin opowiedział (8.05) prof. Stanisław Nicieja, podczas drugiego „Złotego wykładu”, zorganizowanego z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji, 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 70 – lecia gogolińskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Profesor z dużą lekkością i w bardzo przystępny sposób przedstawił historię Polski, od jej upadku w XVIII wieku, aż do 1920 roku, kiedy to odbyła się Bitwa pod Zadwórzem. W ponadgodzinnej prelekcji pojawiło się sporo ciekawostek i anegdot. Można było również odświeżyć szkolną wiedzę o najważniejszych dla Polski wydarzeniach, czy też dokonaniach polskich patriotów, takich jak Kościuszko, czy Piłsudski. Jak podkreślił obecny na prelekcji prof. Franciszek Marek, profesor Nicieja przedstawił nieco inne spojrzenie na historię Polski, bardziej od strony społeczno – kulturowej, aniżeli stricte politycznej. Szeroki zakres tematyczny prelekcji doskonale wpisał się w tegoroczne obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości. –100 – lecie niepodległej Polski to bardzo ważna dla nas – Polaków – rocznica. To, że Polska się odrodziła, że mamy swój język, polskie szkoły… Trzeba więc pamiętać o ludziach, którzy tego dokonali – którzy zapisali ładny kawałek historii Polski – mówił, kończąc swój wykład prof. Nicieja. –Dziękuję za tą wspaniałą lekcję historii i wszystkie emocje, które mogliśmy dziś wspólnie przeżywać. Myślę, że nas wszystkich tu obecnych, ogarnęło takie ludzkie wzruszenie, mogliśmy też wiele przemyśleć i powrócić do dawnych czasów – podsumował spotkanie burmistrz Joachim Wojtala.

Cykl „Złotych Wykładów” odbywa się w bieżącym roku w Gogolinie również z okazji innej ważnej rocznicy, a mianowicie jubileuszu 70 – lecia gogolińskiego Liceum Ogólnokształcącego. Stąd, na wykładzie obecni byli nauczyciele Zespołu Szkół w Gogolinie, a dyrektor Violeta Zajączkowska przekazała na ręce profesora Nicieji pamiątkową odznakę z łacińską sentencją Semper in altum (zawsze wzwyż), która już od wielu lat przyświeca uczniom tej gogolińskiej placówki.