O współpracy Gogolina i Jablunkova

Mija dokładnie 20 lat współpracy Gogolina z czeskim Jabłonkowem. O realizacji wspólnych projektów i przedsięwzięć kultralno – społecznych rozmawiali dziś (25.04) przedstawiciele samorządu gminy Gogolin z gośćmi z Jablunkova: Stanislavem Jakusem – zastępcą burmistrza i Gabrielą Niedoba – pracownikiem tamtejszego urzędu.

Czescy partnerzy odwiedzą nas 7 – 8 lipca podczas Artystycznego Lata w Gogolinie, będą też uczestniczyć w Międzynarodowym Plenerze Malarskim  (3 – 13.08) oraz Jarmarku Odpustowym u Św. Jacka w Kamieniu Śląskim (10 – 12.08). Grupa ochotników strażaków z Jabłonkowa weźmie też udział w kolejnych Międzynarodowych Zawodach „Niezłomny Strażak” (25.08), a wakacyjne wydarzenia kulturalne w Gogolinie uświetnią występy jabłonkowskich zespołów muzycznych. Delegacja z Jabłonkowa będzie również reprezentować swoje miasto w Kulinarnej Bitwie Miast, podczas Gminnych Dożynek 2018 w Gogolinie.

Z kolei Gmina Gogolin będzie uczestniczyć w jabłonkowskim jarmarku (14 – 15.07). Natomiast 3 sierpnia wszyscy mieszkańcy gminy Gogolin mogą czuć się zaproszeni do udziału w 71. edycji Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych „Gorolskie Święto”. Zwieńczeniem obchodów jubileuszu 20 – lecia współpracy będzie „Jabłkowy Dzień” w Jabłonkowie (15 września).

W bieżącym roku, w ramach współpracy euroregionalnej, planowane jest także złożenie 3 wspólnych projektów, które będą skierowane do mieszkańców Gogolina i Jabłonkowa.  Nadal z powodzeniem rozwijać się będzie także współpraca między Publiczną Szkołą Podstawową w Malni, a Polską Szkołą w Jabłonkowie.

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania jabłonkowskim samorządowcom obiektów sportowych, które w ostatnim czasie powstały na terenie gminy Gogolin: toru wyścigowego i pola golfowego w Kamieniu Śląskim oraz kortów tenisowych w Gogolinie. Goście zwiedzili także tereny, należące do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jablunkov.jpeg