O biznesie przy śniadaniu

Bardzo rzeczowe i udane spotkanie. „O biznesie przy śniadaniu” rozmawiali (12.04) w Gogolinie samorządowcy, przedstawiciele świata biznesu i instytucji około biznesowych.

Było to kolejne, coroczne spotkanie samorządu Gogolina z lokalnymi przedsiębiorcami, inwestorami i instytucjami wspomagającymi działalność gospodarczą. Głównym punktem „biznesowego śniadania” były prelekcje prof. Kazimierza Szczygielskiego, przewodniczącego Gminnej Rady Rozwoju, wieloletniego prezesa Górażdże Cement SA. i założyciela Fundacji Górażdże „Aktywni w Regionie” Andrzeja Balcerka oraz dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Rolanda Wrzeciono.

Jak zapowiedział moderator spotkania, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji UM w Gogolinie Arnold Joszko, „solidną prezentację o solidnym kawałku Europy w centrum regionu opolskiego” przedstawił prof. Kazimierz Szczygielski – opolski demograf. Niemal godzinny wykład dotyczył najnowszych prognoz, skutków migracji i wpływu demografii na rozwój gospodarczy. Wskazując na mapę Opolszczyzny, profesor zwrócił uwagę, że gmina Gogolin znajduje się w tzw. pasie potencjałów. – Jesteście w pasie, gdzie unosi się duch wiedzy. Kawałek solidnej Europy znajduje się właśnie tu – w Gogolinie – mówił. Instrumenty wspierania i finansowania działalności przedsiębiorców, czyli o możliwościach pozyskania dodatkowych środków, czyli dotacji i pożyczek oraz o planowanych w bieżącym roku naborach przedstawił z kolei Roland Wrzeciono – dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Bardzo rzeczowo o priorytetach zrównoważonego rozwoju gminy Gogolin  wypowiedział się Andrzej Balcerek, który od 2016 roku pełni funkcję przewodniczącego Gminnej Rady Rozwoju. – Gogolin świetnie radzi sobie z rozwojem, po co więc powstała taka rada? Stanowimy swoisty „Think – tank” (zbiornik myśli), nie jesteśmy ograniczeni i chcemy patrzeć na problemy tego miasta i gminy perspektywicznie – tłumaczył. Przewodniczący pokrótce przybliżył zebranym zagadnienia i zakres podejmowanych przez Radę tematów.
– Gogolin wie, dokąd płynie – ma jasno określony cel, zawarty w Strategii Rozwoju. Był to więc pierwszy dokument, jaki analizowaliśmy jako rada – mówił.

Przedsiębiorcy oraz zaproszeni przedstawiciele władz wojewódzkich zapoznali się również z bieżącymi inwestycjami, realizowanymi na terenie gminy Gogolin. O budowie obwodnicy Malni i Choruli oraz wiaduktu, postępie prac w Centrum Przesiadkowym, a także gminnych inwestycjach drogowych opowiedział Zastępca Burmistrza Gogolina Krzysztof Długosz. Głos zabrał także gospodarz spotkania Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, który podziękował wszystkim za dotychczasową dobrą współpracę, jak również wsparcie finansowe jubileuszowych inicjatyw. – Bez Waszego zaangażowania i zaufania nie udałoby się zrealizować naszych planów. Do budżetu gminy oraz jednostek organizacyjnych, dzięki Państwa ofiarności trafiło ponad 200 000 złotych – za co serdecznie z głębi serca dziękuję – mówił burmistrz.

Głos zabrali także Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Roman Kolek, a także Henryk Galwas – prezes Opolska Izba Gospodarcza.
Gogolin to niezwykłe miejsce, to wyspa dla rozwoju gospodarczego. Panują tu przyjazne warunki do inwestowania, a także klimat zrozumienia dla przedsiębiorców, co potwierdza nawet formuła dzisiejszego spotkania – mówiła wicewojewoda Porowska. Przedstawiciel rządu pozytywnie odniosła się też do działalności Gminnej Rady Rozwoju. – Widzę tu pasję, emocje, przywiązanie do miejsca, w którym mieszkacie i działacie. To jest piękne. Tworzycie szczęśliwą krainę – podsumowała.

Biznesowemu spotkaniu towarzyszyła prezentacja regionalnego bogactwa kulinarnego. W  ramach projektu „Gogolin do kuchni”, tym razem do współpracy została zaproszona Restauracja „Centrum”, a produkty dostarczyli lokalni wytwórcy – sklep mięsno – spożywczy państwa Gorzelik z Zakrzowa oraz Gospodarstwo Agroturystyczne „Stary Młyn” z Obrowca.