Efektowne święto gór w Gogolinie

Agnieszka Wintrowicz z Łodzi oraz Michał Salawa ze Zdzieszowic zwyciężyli w tegorocznej III edycji zawodów boulderowych o Puchar Burmistrza Gogolina. Na ściance wspinaczkowej w hali im. braci Blautów z przygotowanymi przez między innymi Jacka Matuszka zadaniami (fachowo: problemami) swoich sił próbowało blisko 60 zawodników z gminy, regionu a nawet kraju. - Poziom trudności był zróżnicowany ale jak na zawody regionalne to były one znakomicie przygotowane pod względem organizacyjnym - przyznał zwycięzca zawodów Michał Salawa. - Cieszę się z tego sukcesu bo jechałam z nastawieniem na dobry start przed sezonem wspinaczkowym i jestem zadowolona z zaprezentowanego przez siebie poziomu - dodała najlepsza w kategorii kobiet Agnieszka Wintrowicz. 

IMG_9620.jpeg

Na podium stanęli także: Magdalena Stępień z Opola i Hania Iwańska z Krapkowic oraz Irek Iwański z Krapkowic i Kuba Leński z Opola. Miejsca czwarte bo za nie także nagradzano zawodników przypadły Aleksandrze Drapiewskiej i Kamilowi Szyndlerowi. - Cieszymy się, że co roku przybywa zawodników a także trenujących na naszym obiekcie - zauważył burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. - Staramy się mocno wspierać rekreację i sporty, które mają tak wielu zapaleńców i sympatyków bo jesteście tu całymi rodzinami - dodał burmistrz Wojtala.

IMG_9651.jpeg

Drugą część gogolińskiego Święta Gór stanowiły wykłady i prelekcje. Prawie czterogodzinna impreza miało bardzo różnorodny charakter. O górach mówiono kontekście niepodległości Naszego kraju, tourów skałkowych oraz wypraw polskich himalaistów w najwyższe góry świata.

- Polscy wspinacze kiedyś nazywani turystami już 200 lat temu jako jedni z pierwszych zdobywali najwyższe szczyty Europy a historia naszego Taternictwa jest piękną karta także historii patriotycznej - mówił podczas swojego wykładu taternik i pedagog Grzegorz Pielak. Z kolei o niesamowitych wyczynach w Dolomitach opowiadali Łukasz Dudek i gogolinianin Jacek Matuszek, którzy 2 sierpnia 2017 roku jako zespół zespół Alpine Wall Tour dokonali trzeciego przejścia drogi Project Fear 8c (550 m) na północnej ścianie Cima Ovest di Lavaredo. Drogę będącą wariantem do słynnej Pan Aromy oprócz jej odkrywcy szkota Dave'a MacLeoda przeszedł jeszcze tylko jeden zespół. Finałowym akcentem było spotkanie ze zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum Piotrem Pustelnikiem. Autor zaprezentował "Studium przypadku" analizując swoje wyprawy w najwyższe góry świata. - To że Everest jest najwyższy nie znaczy, że najtrudniejszy i najpiękniejszy z kilkoma innymi szczytami jak Broad Peak toczyłem pojedynki wielokrotnie i często przegrywałem ale nie wyobrażam sobie życia bez gór choć teraz planuję wyprawę w zupełnie inne miejsce - wyznał Piotr Pustelnik.

Po za ogromnymi brawami autorzy prelekcji zostali nagrodzeni gogolińskimi kroszonkami, które wręczył im burmistrz Joachim Wojtala.