Na konferencji o Kulturalnym Rozkładzie Jazdy

Koncert Anny Wyszkoni i Natalii Szroeder, Międzynarodowe Zawody Niezłomny Strażak, czy cykl siedmiu „Złotych Wykładów”– to tylko niektóre z propozycji tegorocznych wydarzeń kulturalno – sportowych dla mieszkańców gminy Gogolin. „Kulturalny Rozkład Jazdy” został zaprezentowany dziś lokalnym mediom podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Burmistrza Gogolina Joachima Wojtalę.  

W minionym roku samorząd gminy Gogolin zaprosił mieszkańców do świętowania jubileuszy 50 – lecia nadania praw miejskich i 50. rocznicy odsłonięcia pomnika Karolinki i Karlika, podczas 55. imprez i wydarzeń sportowych, społecznych oraz kulturalnych. I w tym roku nie zabraknie ciekawych spotkań, wykładów, koncertów, zawodów, a także uroczystości dla uczczenia ważnych dla miasta Karolinki i Karlika rocznic.

 

 

Jubileuszy ciąg dalszy

W 2018 roku mija bowiem 20 lat partnerskiej współpracy z czeskim Jablunkovem oraz 15. rocznica partnerstwa z Łodygowicami. 70 – lecie istnienia będą świętowali też – Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Gogolinie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Odrowążu. Obchody 70 – lecia OSP Odrowąż odbędą się w dniach 4 – 5 sierpnia, a jubileusz 70. rocznicy gogolińskiego LO zaplanowano na 12, 13 i 14 października. Jednak najważniejszym jubileuszem 2018 roku jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. – Chcemy godnie uczcić to jakże ważne dla nas – Polaków – święto. Dlatego przygotowaliśmy gminny program obchodów stulecia niepodległej Polski, który będzie przypominać naszym mieszkańcom o istocie tego wydarzenia – mówi burmistrz Joachim Wojtala. Inauguracja gminnych obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości nastąpi w czwartek 22 marca. Wykład „O umiłowaniu Ojczyzny” wygłosi sam Biskup Opolski Andrzej Czaja. W planach jest również organizacja koncertu galowego (14.10) oraz uroczystej Sesji Rady Miejskiej i mszy św. w intencji Ojczyzny (11.11).

Nie będzie czasu na nudę!

Każdy miesiąc 2018 roku wypełniony będzie ciekawymi propozycjami spędzenia wolnego czasu. „Kulturalny Rozkład Jazdy” został przygotowany w taki sposób, by uwzględnić potrzeby dzieci i młodzieży, a także nieco starszych osób. Znajdzie się tu coś dla fanów sportu i aktywnego odpoczynku, jak i miłośników kulturalnych oraz artystycznych wydarzeń. Po raz piętnasty w kwietniu odbędzie się Grand Prix w pływaniu, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Również w kwietniu zaprosimy najmłodsze pokolenie do wspólnej zabawy i rywalizacji w „Olimpiadzie Przedszkolaka”; Bieg Papieski odbędzie się natomiast 19 maja. Po raz dziewiąty miłośnicy wędrówek z „kijkami” wyruszą na Diecezjalną Pielgrzymkę Entuzjastów Nordic Walking z Gogolina na Górę Świętej Anny. 2 czerwca do pokonania będzie 15 – kilometrowa trasa. 25 sierpnia po raz kolejny strażacy z gminy Gogolin zmierzą się z kolegami z miast partnerskich w Międzynarodowych Zawodach „Niezłomny Strażak”; 6 października do Gogolina zjadą natomiast biegacze z całej Polski, by wystartować w II Gogolińskim Crossie „Szpica Tour”. 

Artystycznie i integracyjnie

9 czerwca mieszkańcy będą mieli niepowtarzalną szansę uczestniczenia w II Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki. Tegoroczne „Artystyczne Lato”, czyli cykl koncertów i wydarzeń towarzyszących zaplanowano natomiast na dwa weekendy. Pierwsza odsłona odbędzie się w dniach 7 – 8 lipca, druga: 21 – 22 lipca. Wystąpią m.in. Halina Mlynkova, Anna Wyszkoni, Natalia Szroeder oraz kultowy zespół „Czerwono – Czarni”. Nie zabraknie też wydarzeń, które już na stałe wpisały się w kalendarz gminy – Uroczystości Odpustowe ku Czci Św. Jacka w Kamieniu Śląskim odbędą się w dniach 10 – 12 sierpnia, Gminne Dożynki, tym razem w samym sercu Gogolina na Placu Benedyktyńskim zaplanowano na 9 września, gdzie zaśpiewają m. in. „Frele”, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego – tradycyjnie  odbędzie się 11 listopada, a na Kiermasz Bożonarodzeniowy z Mikołajem zapraszamy 8 i 9 grudnia. W trakcie Andrzejkowego Wieczoru Kabaretowego, ciętym dowcipem mieszkańców bawić będzie Kabaret Nowaki. Rok zakończy koncert sylwestrowy w Gminnym Centrum Kultury oraz sylwester pod chmurką na Placu Benedyktyńskim.

Szczegółowy program na kulturalno – sportową wiosnę, lato oraz jesień 2018 poniżej: