Wielkanocny jarmark połączył Gogolin i Krapkowice

Wielkanocne ozdoby, domowe przetwory i świąteczne wypieki oraz potrawy, występy artystyczne dzieci i młodzieży, a także konkursy – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na gości Jarmarku Wielkanocnego w Gogolinie. Imprezy wyjątkowej, bo zorganizowanej w miniony weekend 17 – 18 marca wspólnie przez Gminę Gogolin i Gminę Krapkowice.

Tegoroczny Jarmark Wielkanocny można zaliczyć do szczególnie udanych – do współorganizacji tego wydarzenia o randze powiatowej, na zaproszenie Burmistrza Gogolina Joachima Wojtali przyłączyła się bowiem Gmina Krapkowice oraz Krapkowicki Dom Kultury. Swoją obecnością zaszczyciły też delegacje z miast partnerskich: Łodygowic, Zwierzyńca oraz Kysuckego Nowego Mesta, które na gogolińsko – krapkowicki jarmark wniosły kulinarne i artystyczne bogactwo swojego regionu. Dwudniową imprezę otworzyli burmistrzowie Joachim Wojtala oraz Andrzej Kasiura. – Cieszę się, że nasi mieszkańcy mogą przez te dwa dni wspólnie się integrować. To również dobra okazja do przygotowań do tego szczególnego czasu, jakim są Święta Wielkanocne – przygotowań zarówno w sercu, jak i w naszych domach – mówił burmistrz Wojtala. – To dowód na to, że zgoda buduje i razem możemy więcej – mówił burmistrz Kasiura.

Kolorowe stoiska

Na Jarmarku Wielkanocnym, który odbył się w mieście Karolinki i Karlika, zaprezentowali się wystawcy z Gogolina, Krapkowic oraz miast partnerskich. Były dekoracje z brzozy, wiklinowe kosze, kroszonki, wiosenne prymulki, a także rękodzielnictwo lokalnych twórców. Nie zabrakło też przysmaków, które już za dwa tygodnie pojawią się na wielkanocnych stołach – naturalnych miodów, serów, czy też przetworów. Na kolorowych stoiskach można było też znaleźć wszelkiego rodzaju ozdoby, wykonane przez świetlice oraz szkoły: witrażowe świeczniki, wieńce, drewniane koguty i baranki.

Na wielkanocnym stole

Już po raz drugi, podczas jarmarku odbył się konkurs na najciekawsze i najsmaczniejsze stoły wielkanocne, przygotowane przez sołectwa i dzielnice gminy Gogolin. Laureatów wyłoniła specjalna komisja, w składzie: Krzysztof Reinert, Małgorzata Bekiersz oraz Tomasz Ślęzak. Najlepszą prezentację konkursową przygotowali: dzielnica Gogolin – Karłubiec oraz sołectwo Dąbrówka. Z uznaniem jury spotkały się także potrawy przygotowane przez sołectwa Malnia i Chorula, które znalazły się na II miejscu. Na III miejscu uplasowały się sołectwa Zakrzów i Kamionek. Wyróżnienia otrzymali: sołectwo Kamień Śląski oraz dzielnica Gogolin – Strzebniów. O tym, że nagrody były w pełni zasłużone przekonali się też wszyscy mieszkańcy, którzy w sobotę odwiedzili jarmark. Mogli bowiem skosztować przygotowanych konkursowych potraw: majonezowych sałatek, wielkanocnych bab i mazurków, szpajzy, czy też nóżek w galarecie, i sami ocenić, które z nich były najlepsze.

Wielkie dzieła na małej skorupce

Po raz pierwszy, organizatorzy zaprosili mieszkańców całego powiatu krapkowickiego do udziału w I Powiatowym Konkursie Kroszonkarskim im. Jerzego Lipki. W sobotę 17 marca dzieła sztuki „na małej skorupce” zdobiło najmłodsze pokolenie (kategorie: szkoła podstawowa i gimnazjum), natomiast w niedzielę zmierzyli się ze sobą młodzież od lat 16 i dorośli. W kategorii wiekowej do 12 lat zwyciężyły Aurelia Spallek i Julia Chodzińska. Na II miejscu znalazły się Weronika Radejewska, Emilia Przemus i Julia Przybyła, a III miejsce trafiło do Natalii Baron, Igi Cisiołkiewicz i Pauliny Bekiesch. W kategorii do 16 lat najlepsza okazała się Justyna Simon, a tuż za nią, na II miejscu znalazły się Joanna Stasz, Izabela Guth i Monika Wojciechowska. III miejsce przyznano Magdalenie Kroker. Najwięcej, bo aż 17 osób wystartowało w kategorii wiekowej od lat 16 i dorośli. I miejsce trafiło do Elżbiety Pazur, Andrei Grabeus i Magdaleny Czekały. Na II miejscu znaleźli się Aneta Bekiersz, Patrycja Landas i Mariola Blania, a na III – Zyta Junghardt, Irena Simon, Patryk Blania, Gizela Śmieszek i Wioleta Obrzud.

Wielkanocne ozdoby

Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursowe ozdoby wielkanocne, które przygotowały sołectwa, dzielnice, stowarzyszenia, świetlice oraz placówki oświatowe gminy Gogolin – w sumie 31 organizacji z gminy Gogolin. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną kreatywnością i pomysłowością. Były kolorowe zające, kompozycje roślinne, kwiaty z bibuły, tęczowe koguty i drzewka z pisanek. Główna nagroda trafiła do Dzielnicy Gogolin – Karłubiec oraz Świetlicy Młodzieżowej w Malni. Na miejscu II znaleźli się: Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie oraz Świetlica Młodzieżowa w Kamionku, a na III – Świetlica Młodzieżowa w Choruli oraz Stowarzyszenie „Nasz Karłubiec”. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia.

Muzycznie i tanecznie

Jarmark Wielkanocny nie mógł odbyć się bez występów utalentowanych dzieci i młodzieży, które można było podziwiać przy kawie i domowym cieście, przygotowanym przez rodziców uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 2 w Gogolinie. A na scenie pojawili się zarówno artyści z gminy Gogolin, jak również z gminy Krapkowice. Wystąpili zwycięzcy Gminnego Konkursu „Śląskie Beranie”, uczniowie szkół podstawowych, Zespół Mażoretek „ArriVa” z Gogolina, Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krapkowic. Talenty wokalne zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół w Gogolinie oraz Krapkowickiego Studia Piosenki. Zagrał też Zespół Oder Blass Band z Krapkowic.

Organizatorami Jarmarku Wielkanocnego w Gogolinie byli: Gmina Gogolin, Gmina Krapkowice, Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie, Krapkowicki Dom Kultury i Zespół Rekreacyjno – Sportowy w Gogolinie.

Galeria zdjęć z soboty

 

 

Galeria zdjęć z niedzieli